Unakıtan'ı rahatlatan karar

Ankara
10.02.2005 - 11:28 | Son Güncelleme:

Anayasa Mahkemesi, Vergi Barışı Yasası'nın bir hükmünün iptal isteminin reddi. Bu karar hakkında "sahte fatura kullanmak" iddiası bulunan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ı da rahatlattı.

Anayasa Mahkemesi, Vergi Barışı Yasası’nda sahte belge kabul eden ve kullanan kişilerin şartlı af kapsamına alınmış olmasına rağmen belgeyi düzenleyenlerin kapsam dışında bırakılmış olmasının Anayasa’nın "eşitlik ilkesine" aykırı olmadığına karar verdi.

Yüksek Mahkeme, kimi durumlarda bilmeden de işlenebileceği gözetilerek, sahte veya içeriği itibariyle yanıltıcı belge kullanılması eyleminin, belgelerin asıl veya suretlerini tamamen veya kısmen sahte olarak düzenleme eylemi ile aynı ağırlıkta olmadığı kabul edilerek, düzenleme suçunun yasanın kapsamı dışında tutulmasının, yasa koyucunun bu konudaki takdir yetkisi içinde olduğuna işaret etti

UNAKITAN DA RAHATLADI

Vergi Barışı Yasası çıkarılırken, Maliye Bakanoı Kemal Unakıtan da bu düzenlemeden yararlanacağı gerekçesiyle eleştirilere hedef olmuştu. Unakıtan’ın hakkında da "sahte fatura kullanmak" iddiasıyla açılmış dava bulunuyordu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı