Unakıtan'dan kriz yorumu

Onur BAYRAM/AFYONKARAHİSAR, (DHA)
03.10.2008 - 13:06 | Son Güncelleme:

BAYRAM tatilini Afyonkarahisar'daki Korel Termal Otel'de geçiren Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, hükümetin aldığı önlemlerle Türkiye'nin dünyada yaşanan ekonomik krizden çok fazla etkilenmeyeceğini söyledi. Ekonominin dış şoklara dayanıklı olduğunu kaydeden Unakıtan, piyasalara ‘sakin olun’ uyarısında bulundu.

Bakan Unakıtan, bu tür krizlerin ileri ekonomiye sahip ülkelerle Türkiye ekonomisi arasındaki farkın kapanması için bir fırsat olduğunu kaydetti.

Tatil yaptığı otelde DHA muhabirinin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, dünyadaki ekonomik krizi değerlendirdi. Unakıtan, 9 günlük bayram tatili kararının ekonomik kriz nedeniyle alınmadığını, bayram nedeniyle alındığını belirterek, “Biz önlem almak için piyasaları kapatmadık. Bir bayram tatili var. Dini ve geleneksel bayramımızda bütün Türk milleti doya doya dinlenmiş oldu. Ama dünyadaki gelişmeler de bizim bu bayrama denk geldi. Bundan dolayı da ‘Türkiye'de piyasalar kapalı oldu da ondan dolayı avantaj sağlandı’ şeklinde olaya bakmamak lazım” diye konuştu.

KRİZ ARTARAK DEVAM EDECEK

Krizin bir iki günlük bir mesele olmadığını söyleyen Unakıtan, şöyle konuştu:
“Bu bir günlük, iki günlük kriz değil. Bu bir günlük, iki günlük dalgalanma değil. Bu dalgalanma 2007'nin ortalarında başladı. Gittikçe artarak da bu günlere geldi. Bundan sonra da artarak devam edecek. Ondan dolayı ‘3 gün bizim borsa kapalı kalmış, aman bundan dolayı avantaj sağladık’ diye olaya bakmak fevkalade yanlış. Eğer Türkiye bu dalgalanmalardan asgari şekilde etkileniyorsa eskiden beri aldığı önlemlerin neticesidir. Bu hükümetin aldığı önlemlerin sonucudur. Ama biz dünyadaki gelişmeleri son derece yakından takip ediyoruz. Gerekli önlemleri de yine almaya devam edeceğiz. Yakında bir basın toplantısı düzenleyip alınan önlemleri açıklayacağız.”

PANİK YAPMAYIN

Piyasalara ‘panik yapmayın’ uyarısında bulunan Maliye Bakanı Unakıtan, ihracat rakamlarını hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Hiç kimse hiç bir paniğe kapılmasın. Buna gerek yok. Türk ekonomisinde eskisi gibi dış şoklara karşı dayanıksızlık söz konusu değil. Ekonomimiz bizim daha iyi. Ayakları daha iyi yere basan bir ekonomiye sahibiz. Bankacılık sektörümüz daha kuvvetli, kamu sektörümüz kuvvetli, özel sektörümüz de çok dinamik. Her yerde ‘aman ne olacak’ denirken bakın daha dün açıklandı ihracatımız arttı. Hem de öyle az buz değil, yüzde 36 seviyesinde arttı. 3'te 1 seviyesinde artış sağlanıyor. Bu kolay bir iş değil.”

GELİŞMELER GÜZEL

Turizm sektöründe güzel gelişmeler olduğunu anlatan Kemal Unakıtan, şunları söyledi:
“Yatırımlarımız devam ediyor. Yurt dışından yine Türkiye'ye bir akım var. Yabancı sermaye Türkiye'yi yatırım yapacak ender ülkelerden biri olarak görüyor. Bunlar Türkiye'nin avantajları. Burada öyle akıllı davranmamız lazım ki, Türk ekonomisi olarak bunu fırsatlara çevirmemiz lazım. Kriz ileri ekonomilerle aramızdaki farkın kapanması için şans olabilir. Yabancı ileri ekonomiye sahip ülkelerle bizim ekonomi arasındaki açığı kapatma zamanıdır bunlar. O bakımdan gayet soğukkanlı hareket edelim. Dışarda olan hadiseler nedeniyle paniğe kapılmaya gerek yok.”

Kendisini otelde ziyaret eden Afyonkarihsarlı Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile bayramlaşan Maliye Bakanı Kemal Bakan Unakıtan'ın oldukça neşeli olduğu görüldü. 2.5 yaşındaki Celal Ceylan'ı seven Bakan Eroğlu'ndan sonra çocuğu kucağına alan Bakan Unakıtan, çocuğun ağlaması üzerine hemen babasına verdi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı