Unakıtan'dan işçilere: Fabrikayı size verelim

ANKA
26.01.2006 - 09:46 | Son Güncelleme:

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, TEKEL’in Adana Sigara Fabrikası’nın kapatılmasına karşı çıkan ve yaklaşık 1 aydır işyerini terketmeme eylemi yapan işçilere, fabrikayı satın almaları önerisinde bulundu.

Tek Gıda-İş Sendikası Güney Anadolu Bölge Başkanı Gürsel Diliçıkık, bu öneriyi Fabrika’nın Kardemir örneğinde olduğu gibi işilere verilmesi durumunda kabul edebileceklerini söyledi.

TEKEL’in Adana Sigara Fabrikası’nın 24 Kasım 2005 tarihinde kapatılmasının ardından, Fabrikada çalışan yaklaşık 700 işçi işyerini terketmeme eylemi başlattı. 26 gündür işyerini terketmeme eylemi yapan işçilere aileleri de destek veriyor.

Tek-Gıda-İş Sendikası Güney Anadolu Bölge Başkanı Gürsel Diliçıkık, ANKA’ya yaptığı açıklamada, 17 Aralık’ta Sanayi ve Ticaret Odası’nın toplantısına katılmak üzere Adana’ya gelen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’a Adana Sigara Fabrikası’nın kapatılmamasına ilişkin görüşlerini içeren bir dosya sunduklarını söyledi. Diliçıkık, yaptıkları görüşmede Unakıtan’ın fabrikayı işçilerin alması yönünde bir öneride bulunduğunu bildirdi. Diliçıkık, Kardemir örneğinde olduğu gibi devredilmesi durumunda bu teklifi kabul edebileceklerini söylediklerini belirterek, Unakıtan’dan bu konuda bir yanıt beklediklerini söyledi.

DEVLETİN 240 TRİLYON KAYBI OLDU

Diliçıkık, Adana Sigara Fabrikasında günlük 42 tonluk üretim karşısında 4 milyon YTL’lik gelir elde edildiğine işaret ederek, 60 gündür üretim yapılmaması dolayısıyla devletin 240 milyon YTL’lik kayba uğradığını söyledi.
Gürsel Diliçıkık, Fabrikanın kapatılmasının ardından maaşlarını almaya devam eden işçilerin başka kamu kurum ve kurulularına geçmek istemediklerini belirterek, zarar etmeyen işyerlerinin çalışmaya devam etmesini istedi.
Adana Sigara Fabrikası’nın yanı sıra kapatılması kararlaştırılan Malatya sigara fabrikasında da işçiler işyerlerini terketmeme eylemi yapıyor.

KESİNTİSİZ EYLEM KARARI

Öte yandan, Tek Gıda-İş Sendikası, Adana, İstanbul, İzmir, Samsun, Rize ve Adıyaman’daki işletme müdürlükleri 23 Ocak-19 Şubat arasını kapsayan 4 haftalık süre içinde yapılacak eylem takvimini belirleyerek tüm teşkilata göndermişti. 23 Ocak pazartesi gününden başlayarak her gün işyerleri içinde gösteriler ve protesto yürüyüşleri yapılması ve yemek saatlerinin eylem saatlerine dönüştürülmesi kararlatırılmıştı. Eylem takivimine göre, bugün bütün işçiler ve ailelerinin katılımıyla birlikte bir günlük işyerini terk etmeme eylemi yapılacak. 30 Ocak’tan başlayarak her gün AKP il ve ilçe teşkilatları önünde protesto gösterileri gerçekleştirilecek. Vardiya dışındaki üyeler, AKP teşkilatları önünde oturma eylemi yapacak. Bu eyleme sonraki haftalarda da devam edilecek.

AÇLIK GREVİ BAŞLATILACAK

İşyerlerinde eylem çadırları kurularak açlık grevleri başlatılacak. Nöbet usulüyle yapılacak açlık grevindeki işçiler için bütün işçi aileleri ziyaretler yapacak. Ayrıca açlık grevindeki eylemcilere destek amacıyla yemek boykotu eylemide hayata geçirilecek.

ANKARA’DA EYLEM

13-19 Şubat tarihleri arasında genel merkezce bildirilecek bir günde Ankara’da eylem yapılacak. Miting gününe kadar işyerleri içinde ve AKP teşkilatları önündeki günlük eylemlere devam edilecek.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı