Unakıtan: Tekel'in değerindeki artış ekonomiden

ANKA
22.08.2006 - 12:09 | Son Güncelleme:

Özeleştirilen kuruluşların değerinde yaşanan artışların ekonomideki olumlu gelişmelerin bir sonucu olduğunu savunan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Nurol-Limak-Özaltın-Tütsap ortaklığının özelleştirme kapsamında 299 milyon dolara aldığı Tekel'in içki bölümünün yüzde 90'ını 810 milyon dolara satmasından sonra özelleştirme işlemini gerçekleştirenler hakkında herhangi bir idari veya hukuki işlem yapılmadığını bildirdi.

Kemal Unakıtan, CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı'nın Tekel'in alkollü içkiler bölümünün özelleştirilmesinden sonra yaşanan gelişmelerle ilgili sorularını yanıtladı. Gazalcı, Unakıtan'a 2003 yılında 299 milyon dolara satılan Tekel'in alkollü içkiler bölümünün yüzde 90'ının ABD'li Teksas Pacific Group'a 810 milyon dolara satıldığını hatırlatarak değerinin çok altında özelleştirilip özelleştirilmediğini ve Devlet Denetleme Kurulu ve Yüksek Denetleme Kurumu'nun Tekel özelleştirmesinde usulsüzlük ve kayırmalar saptayıp satamadığını sordu.

Unakıtan, söz konusu soruları yanıtlarken Türkiye ekonomisinde 2003 yılından itibaren yaşanan olumlu gelişmeler nedeniyle bir çok alanda olduğu gibi yabancı sermaye girişinde de büyük atışlar yaşandığını ve buna paralel olarak gerek özel gerekse kamu sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin değerlerinde büyük artışlar yaşandığını belirtti. Özelleştirilen kuruluşların değerlerindeki artışların da ekonomideki olumlu gelişmelerin bir sonucu olduğunu savunan Unakıtan, "Tekel'in içki bölümünün özelleştirilmesi ilgili kurumlarca piyasa şartlarına bağlı olarak gerekli değerleme işlemleri ve hukuki boyutlarıyla detaylı inceleme yapıldıktan sonra özelleştirme işlemleri tamamen ilgili dönemdeki piyasa şartına bağlı olarak, kamuoyu önünde açık ve şeffaf olarak yapılan ihale ile gerçekleştirilmiştir" dedi. Unakıtan, özelleştirme işlemini gerçekleştirenler hakkında herhangi bir idari ve hukuki işlem yapılmasının da söz konusu olmadığını bildirdi.

ALKOLLÜ İÇKİLERE BANDROL

Alkollü içkiler sektöründeki kaçak ve sahteciliği önlemek için Maliye Bakanlığı, Tütün, Tütün Ürünleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu ile Gümrük Müsteşarlığı arasında koordinasyonu güçlendirmek amacıyla gerekli düzenlemeleri de yaptıklarını belirten Unakıtan, alkollü içkilerde bandrol uygulamasına da en kısa sürede geçileceğini açıkladı.

ŞARABIN VERGİSİ YÜKSEK DEĞİL

Kemal Unakıtan, şaraplardan alınan verginin de sektör üzerinde olumsuz etkisinin bulunmadığını ileri sürdü.

Şarap ve türevlerinde imalatçı satış fiyatı üzerinden yüzde 63 oranında ÖTV alındığını belirten Unakıtan, hesaplanan verginin her bir litre şarapta 3.28 YTL'den (70 cl'lik bir şişede 2.30 YTL) az olamadığını hatırlattı.

Unakıtan şaraba uygulanan bu verginin perakende satış fiyatına, 70 cl'lik şişede 20 YTL fiyatla satılanlar için yüzde 11.4, 8 YTL'lik fiyatla satılanlar için de yüzde 28.7'yle düşük bir vergi yükü oluşturduğunu ileri sürdü. Unakıtan, "Dolayısıyla 2006 Mali Yılı Bütçesinde tahsili hedeflenen ÖTV hasılatı içerisinde yer alan alkollü içkilere ait verginin sektör üzerinde olumsuz etkisinin bulunmadığı düşünülmektedir" dedi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı