Unakıtan: Tek haneli enflasyona yeniden ulaşacağız

Hürriyet Haber
15.10.2008 - 13:48 | Son Güncelleme:

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye'de yakında tek haneli enflasyona tekrar kavuşulacağını, enflasyon düştüğü takdirde faizlerin ineceğini ve bundan hiç kimsenin şüphe etmemesi gerektiğini kaydetti.

Unakıtan, Funds World 2008 Konferansında yaptığı konuşmada, mali krizden herkesin etkilendiğini, Türkiye'nin ABD'deki gibi bir olguyla, Avrupa'daki son sıkıntılarla karşı karşıya bulunmadığını ifade etti.

Türkiye'nin kendine has, ayrı birtakım önlemleri almasının gerekli olduğunu kaydeden Unakıtan, Türkiye'de batan bir banka, sigorta şirketi bulunmadığını, likidite sıkıntısı çekilmediğini ve güven bunalımının da olmadığını söyledi.

Bankacıların "nefesini bile kontrol ettiklerinin" altını çizen Unakıtan, Türkiye'de reformların devam ettiğini, bu ay veya önümüzdeki ay Türk Ticaret Kanununu kanunlaştıracaklarını, mali disipline çok büyük önem verdiklerini vurguladı.
Şu anda bütçe açığının yüzde 1,5 olduğunu hatırlatan Unakıtan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu yıl yüzde 1,5'ten daha az bir şekilde bir performans sağlayacağımızı ümit ediyorum. Mali disiplinden hiçbir şekilde taviz vermeyeceğiz. Mali disipline çok sıkı sarıldığımızdan dolayı borçlarımızda da hızlı düşüş oldu. Mali disipline devam ederken hiçbir zaman popülizme sapmadık. Aklımızın ucuna bile getirmedik. Seçimler geldi. Bize birçok şey söylediler. Ama biz, hiçbir zaman mali disiplini gevşetmedik ve gevşetmeye de niyetimiz yok. Bunun neticesini başarılı bir şekilde aldık. Bununla da yetinmeyeceğiz. Yakında bir de mali kural getireceğiz, bu işi kanunlaştıracağız. Diyeceğiz ki; bütçe açıkları, borçlanma şundan fazla olamaz, asla çıkarılamaz, şu olamaz, bu olamaz... Bunları arka arkaya mali kural halinde koyacağız."

"TÜRKİYE'NİN ARTIK KENDİ ÇIPASINI KOYMA ZAMANI GELMİŞTİR"

Kemal Unakıtan, Türkiye ile IMF arasında son iki stand-by anlaşmasının başarılı bir şekilde sonuçlandırıldığı, bu anlaşmalardan öncekilerin başarısız olduğu görüşünü dile getirerek, "Türkiye'nin artık kendi çıpasını kendisinin koyma zamanı gelmiştir. Kendi çıpasını koyup, kendi çıpasına da uyması lazım" dedi.

Global krize de işaret eden Unakıtan, şöyle konuştu:
"Eğer biz bu tedbirleri almasaydık, bu kadar bozulan piyasalarda, mali yapıda Türkiye olarak bugün o mali kriz rüzgarının önünde savrulup giderdik. Şimdi evelallah bir şey olmaz. (Biz etkilenmeyeceğiz, hamdolsun durumumuz çok iyi dedi Başbakan... Ondan dolayı da hiç aldırmıyor hükümet...) Böyle saçma laf mı olur arkadaşlar... Emin olun sabahlara, gece yarılarına kadar çalışıyoruz. Ekonomi idaresi olarak birlikte çalışıyoruz. Kimse öyle oturduğu yerden, karnından konuşmasın. Her türlü tedbiri alıyoruz, almaya devam ediyoruz."

"EKONOMİDEKİ BÜYÜME ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK"

Bakan Unakıtan, global krizin Türkiye'yi ne şekilde etkileyeceğine ilişkin değerlendirmede bulunurken, "Borçlanmalar biraz daha darlaşacak ve bunun neticesi faizler biraz yükselecek. Ekonomideki büyüme eskisi gibi olmayacak. Bu dezavantajlara karşın avantajlarımız da var" diye konuştu.

İşçilik maliyetlerini düşürmek suretiyle ara malı ithalatını düşürmeye başlayıp bunun Türkiye'de imal edilmesine başlanacağını ifade eden Unakıtan, Türkiye'nin önüne böyle bir fırsat çıktığını, ülkenin bu fırsattan istifade edeceğine inandığını ve ülkenin tekrar yatırımların arttığı bir ülke haline geleceğini söyledi.

Krizin reel sektöre etkilerine de dikkati çeken Unakıtan, en fazla sıkıntıya düşecek kesimin KOBİ'ler olacağını, KOBİ'lerin finansman yapısını güçlendirmek istediklerini, bu nedenle 2009 bütçesine yeteri kadar ödenek koyduklarını ve KOBİ'lere ucuz kredi sağlayacaklarını kaydetti.

Türk vatandaşlarının yurt dışındaki mevduatını ülkeye çekmek için bir kanun çıkaracaklarını anımsatan Unakıtan, bu kanunu bugün Maliye Bakanlığında tamamlayıp, bu akşam veya yarın sabah hükümete sunacaklarını bildirdi.
Maliye Bakanı Unakıtan, "Vatandaşların yurt dışında elde ettiği kazançları Türkiye'ye getirdikleri zaman inşaat şirketleri ve gemicilerden vergi alınmıyordu. Bunu genişleteceğiz. Türkiye dışında kazancı olan herkes buyursun getirsin. Vergi mergi, geriye dönük bir şey yok. Böylece kendi paramıza sahip çıkacağız" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE ENFLASYON İTHAL EDİYORDU, ŞİMDİ TERSİNE DÖNMEYE BAŞLADI"

Türkiye'de petrol ürünleri ve enerji fiyatlarının yükselmesi nedeniyle enflasyonun "acayip" şekilde arttığını, ham maddelerin artışından dolayı da enflasyonun yükseldiğini belirten Unakıtan, şöyle devam etti:
"Türkiye bir nevi dışarıdan enflasyon ithal ediyordu, şimdi tersine dönmeye başladı. Petrol ne kadar böyle gider, kimsenin bilmesi mümkün değil. Ama bir tersine dönüş başladı. Bu, Türkiye'de enflasyonu da düşürecek. Göreceksiniz Türkiye'de yakında tek haneli enflasyona tekrar kavuşacağız. Enflasyon düştüğü takdirde faizler düşecek. Bundan hiç kimse şüphe etmesin. Türkiye'nin, tedbirler alınmaya başlandığı, herkes kendi hesabını yaptığı takdirde bu problemleri fırsata çevirme imkanı var."

Özel sektörün borcunun fazla olduğu yönündeki değerlendirmelere de işaret eden Unakıtan, dövize endeksli kısa vadeli borçların kamuda yüzde 2-3 seviyesinde bulunduğunu, bunun kendileri için problem yaratmadığını, özel sektörün borcunun dörtte üçünün uzun vade, dörtte birinin kısa vadeli olması nedeniyle de bir sıkıntının söz konusu olmadığını söyledi.

Kemal Unakıtan, Türk milletine seslenmek istediğini dile getirerek, "Sakın ha enseyi karartmayın. Türkiye'nin önü açıktır. Türkiye tedbirli ve hesaplı gittiği müddetçe daha önemli yerlere gelecektir" dedi.

Geçtiğimiz yıl Türkiye'ye gelen yabancı sermaye miktarının 22 milyar dolara çıktığını hatırlatan Unakıtan, krizden dolayı 2008'de bu rakama çıkamayacaklarını, Ağustos sonu itibarıyla ülkeye gelen doğrudan sermayenin 11,1 milyar dolar olduğunu, yıl sonunda 15 milyar dolara ulaşılacağını tahmin ettiklerini kaydetti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı