Gündem Haberleri

  Unakıtan: Özal sizi sopayla kovalardı

  A.A.
  31.01.2006 - 18:46 | Son Güncelleme:

  Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, özelleştirmeyi eleştiren Anavatan Partili milletvekillerine, “Özal'ın kemiklerini sızlatırsınız; şimdi olsaydı sizi sopayla kovalardı” dedi.

  TBMM Genel Kurulu'nda, Danışma Kurulu'nda uzlaşma sağlanamaması üzerine, CHP grubunun, tütün ve tütün üreticilerinin sorunlarının araştırılmasına ilişkin araştırma önergelerinin, bugün görüşülmesi yönündeki önerisi ele alındı.
  CHP Ankara Milletvekili Bayram Meral, sigara fabrikalarının kapatılmasıyla çok sayıda çalışanın işsiz kalacağına dikkati çekerek, ”Ekmek, iş kaybetmek o kadar zordur ki bunu yapmayın, yarın sizin de başınıza gelir” dedi.

  Kar eden kurumların kapatılmaması gerektiğine dikkati çeken Meral, ”Sümerbank'ın arsaları bitti, sıra Tekel'in arsalarına geldi; şeker fabrikalarına da sıra gelecek. Kapattığınız fabrikalar yerine hangi fabrikaları yaptınız. Bozduklarınızı, sizden sonra gelecek hükümet 8 yılda düzeltemez” diye konuştu.

  Anavatan Partisi Grup Başkanvekili Süleyman Sarıbaş, Kemal Derviş'in getirdiği yasaları “kapitülasyon” olarak nitelendirerek, o dönemde çıkarılan 18 yasadan birisinde de tütün üretimini engelleyen yasa olduğunu belirtti.
  Sarıbaş, “Malvarlığını araştırmayacağız, tütün üreticilerinin sorunlarını görüşmeyeceğiz, denetim görevimizi yapmayacağız... O zaman niye maaş alacağız? Niye bu Meclis var? Padişahlıkta da yoktu...” diye konuştu.

  Diğer ülkelerde fabrikalar açılırken, Türkiye'de kapatılmasının ülkeye kötülük olduğunu savunan Sarıbaş, “Fabrika kapatılacak ki arsalar açılsın. Sümerbank'ın arsasını verdiniz doymadılar. Tekel'i de kapatın. Özelleştirilerek, kapatılarak kalkınmadan bahsetmek mümkün mü?” dedi.

  Önerinin aleyhinde söz alan DYP Hatay Milletvekili Mehmet Eraslan da CHP Grubu'nun verdiği önerilerin reddedildiğini, Meclis'i meşgul etmemek için muhalefet partilerinin hiçbir öneride bulunmaması gerektiğini söyledi.

  “DERVİŞ'İ BİZ Mİ GETİRDİK?”

  Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ise iktidarları döneminde yapılan özelleştirmeler nedeniyle hiçbir işçinin mağdur olmadığını kaydetti. Dünyada sadece Kore gibi birkaç devletin fabrika yaptığını belirten Unakıtan, “Şu gelişen, değişen dünyayı görün. Devlet süt, ayakkabı fabrikası mı yapacak? Onlar geride kaldı” dedi.

  “Kemal Derviş'i biz mi getirdik?” diyen Unakıtan, o zamanlarda hangi partilerin hükümette olduğunun unutulmaması gerektiğini, Derviş'i eleştirenlerin kendilerini suçladıklarını ifade etti. Unakıtan, ANAVATAN grubuna, “(Özal'ın ruhunu taşıyoruz) diyorsunuz. Öyle derseniz Özal'ın kemiklerini sızlatırsınız; şimdi olsaydı sizi sopayla kovalardı. Özelleştirme kanununu kim yaptı. Özal'ın ruhunu değil, hiçbir şeyini taşımıyorsunuz” diye seslendi.

  AK Parti iktidarında ihalelerin şeffaf yapıldığını söyleyen Unakıtan, “İhaleler herkesin gözü önünde oluyor, zarfları evde açmıyoruz. Bu milletin paraları çar-çur edilmiyor” dedi.  Tütün konusunda izlenen popülist politikalar nedeniyle yüz binlerle ton tütün alındığını ifade eden Unakıtan, şunları kaydetti:

  “Tekel'in depolarında 20 yıllık ihtiyacımız kadar tütün var. Memlekete hizmet mi bu... Sırf rey toplamak için bine yakın tütün toplama yeri yapılmış. 10 kişilik heyet, bütün tütünü 10 günde topluyor. Tütün üretilmeyen yerlerde bile tütün toplama yeri var. Orada tütün üretilse bile tütün toplama yerlerinde çalışanlar, 10 gün çalışıyor, bir yıl boyunca yatıyor.
  Sizin memleketten haberiniz yok. Her işte olduğu gibi AK Parti iktidarının, hükümetinin gerçekçi politikası, aynen devam edecektir. Eskileri tarihe gömdük; artık gelemeyecekler. Milletin parasıyla tütün toplama yeri değil, hastane, okul yapıyoruz.” Unakıtan, “Seçim zamanında da hepinizi göreceğiz. Bize geçmek için sakın talepte bulunmayın ha... Çünkü almayacağız” diye sözlerini tamamladı. Genel Kurul'da daha sonra, CHP grubunun önerisi reddedildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı