"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Unakıtan, Moda Fuarı’na 4 milyon dolar verir mi

İSTANBUL Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Süleyman Orakçıoğlu ile Portekiz Tekstil İhracatçıları Birliği (ATP) Başkanı Paulo Nunes de Almedia, önce Dünya Ticaret Örgütü’nde (DTÖ) Çin’e karşı mücadele etmek için kolkola girdi.

Sonra Orakçıoğlu ve Almedia arasındaki dostluk, Türkiye ile Portekiz arasında tekstil-hazırgiyim sektöründe işbirliği arayışlarını beraberinde getirdi... İşbirliğinin ilk denemesini de "İstanbul Fashion 2006"da gerçekleştirmeyi yeğlediler...

18 ülkeden 750 katılımcı ile gerçekleşen "İstanbul Fashion 2006"ya Başkan Almedia ve ekibinin yanısıra Portekiz’den iki önemli tasarımcı, Julio Turcato ile Miguel Vieira da katıldı. Almedia’yla birlikte Portekiz’den 30 dolayında gazeteci de geldi.

Yeşilköy CNR’da gerçekleşen "İstanbul Fashion 2006" kapsamında Miguel Vieira’nın bazı tasarımlarından oluşan defileyi izledim. Süleyman Orakçıoğlu umutluydu: "Portekiz’le çok iş yapacağız. İstanbul’u dünya modasının önemli fuar merkezi haline getireceğiz. Şubatta sürprizler bekleyin."

Orakçıoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde (TİM) de fuarlardan sorumlu Başkanvekilliği görevini yürütüyor. Bu nedenle hem Türkiye’deki, hem de dünyanın çeşitli noktalarındaki tekstil-hazır giyim fuarları onu yakından ilgilendiriyor.

Orakçıoğlu, Berlin Bread&Butter Fuarı’ndan örnek verdi: "Berlin’deki Bread&Butter, bizim sektörün çok önemli fuarları. Barcelona Belediyesi, Bread&Butter Fuarı’nı kendi kentine çekebilmek için tam 5 milyon Euro verdi."

Orakçıoğlu, Türkiye’nin de İstanbul’u dünyanın ünlü moda fuarı merkezlerinden biri haline getirebilmesi için bu tür harcamaları gözden çıkarması gerektiğini düşünüyor. Orakçıoğlu, bu düşüncesini Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’a da açmış, şimdilik söz almış...

Orakçıoğlu ile konuşurken, Turquality projesi kafama takıldı. Dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in öncülüğünü yaptığı bu projeye göre Turquality etiketi taşıyabilen ürünlere tanıtım, mağaza açma ve fuar desteği veriliyor. Orakçıoğlu’na bunu hatırlattım, yanıtladı: "Turquality’yle ilgili yeni düzenleme yapıldı. Henüz uygulaması netleşmedi. Ancak, Turquality, daha çok dışarıya dönük desteği içeriyor. İçerde yapılan fuarlarda buradan destek söz konusu değil."

Portekizli tekstilcilerle başlayan işbirliği çerçevesinde Özlem Süer ve Ümit Ünal eylülde Lyon’daki moda fuarında tasarımlarını sergileyecek.

Orakçıoğlu’nun asıl ses getirmesini planladığı proje Şubat 2007’de İstanbul’da gerçekleşecek... Orakçıoğlu’nun hesaplarına göre, bu proje 3-4 milyon dolarlık bir harcamayla kotarılabilecek: "Dünyaya yansıması, Türkiye’ye sağlayacağı tanıtım değeri 100 milyon dolardan aşağı olmaz..."

Orakçıoğlu
ve ekibi İstanbul’u dünya moda fuarlarının önemli merkezlerinden biri yapabilmek için çalışıyor, geriye 3-4 milyon doları bulmak kalıyor...

Unakıtan, bu parayı verir mi acaba?

O arsada kablolar yeraltına iniyor

İSTANBUL
Fashion 2006 kapsamında Portekizli Miguel Vieira’nın tasarımlarından oluşan defileyi izlerken, CNR Fuarcılık’ın patronu Ceyda Erem’le de konuştum.

Ceyda Erem, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’le aralarındaki "yakınlık" konusundaki haberlerden önce, "Demek ki bir kadının yükselmesi hep böyle farklı yorumlanıyor" sözleriyle yakındı. Sonra da delikanlılık çağında iki oğlunun olduğunu hatırlattı: "O haberleri iki oğlum da okuyor..."

Tüzmen’e bağlı İstanbul Atatürk Havalimanı Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş.’ye ait arazinin Ceyda Erem’e yeni fuar alanı olarak kiralanması tartışma yaratmıştı. Erem’e, "O arsada durum nasıl" diye sordum: "Şu anda elektrik kabloları yeraltına iniyor. Ardından hafriyat başlayacak..."

Ceyda Hanım
, bir yandan Tüzmen’le arasındaki "yakınlık" haberlerine üzülüyor, diğer taraftan "Türkiye’de fuarcılık benden sorulur" tavrıyla büyümeye devam ediyor...

Rifat Bey’in yüzü neden bembeyaz oldu

DEVLET
Bakanı Kürşad Tüzmen, geçen hafta içinde önce İstanbul Tuzla’da Gümrük Muhafaza Müdürlüğü’nün aldığı "motorbot"ların teslim törenine katıldı, ardından da Yeşilköy CNR’daki "İstanbul Fashion 2006"yı açtı.

Tüzmen, Tuzla’dan Ataköy’e kadar kendi kullandığı "motorbot"la gitmeyi yeğledi. "Motorbot"ta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı da vardı.

İstanbul Tekstil ve Hazırgiyim İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, onları karşılarken Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yüzünün "bembeyaz" olduğunu gördü. Orakçıoğlu, yolculuğun Tüzmen’in kullandığı "motorbot"la gerçekleştiğini öğrenince durumu çözdü: "Böyle bir motorbotla İstanbul’dan Mudanya’ya iki saat süren yolculuk yapmıştım. Dalgalar motorbotu müthiş zıplatıyordu. Gidene kadar mahvolduk. Anlaşılan dalgalı deniz sizi de etkiledi Rifat Bey."

Konuyu öğrenince gülümsedim: "İthalatçı Birlikleri’nin kurulması gündemdeyken Rifat Bey, Kürşad Tüzmen’e gönderme yapıp, ’kendilerine yeni arka bahçeler yaratıyorlar’ diye yüklenmişti. Anlaşılan Kürşad Bey, motorbotu fazla zıplatıp intikam aldı."

Aslında dalgalı denizde, hele de küçük teknedeysem ben de tedirgin olurum. Aklıma hep Mürteza Çelikel’in şu sözü gelir: "Altı cıvık şeylerden hoşlanmam arkadaş..."
X