Unakıtan: Mevduata tam garanti yok, bankalar piyasaya para versin

Hürriyet Haber
24.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, küresel krizin Türkiye’yi, "Borçlanma maliyetinin yükselmesi ve işsizliğin artması" olmak üzere iki açıdan etkileyebileceğini belirterek, bankaları reel sektöre yeterli likiditeyi sağlamak konusunda hassas olmaya çağırdı.

2009 yılı bütçe tasarısını TBMM Plan Bütçe Komisyonu’na sunan Unakıtan, bütçenin küresel mali krize karşı, ekonominin dayanıklılığını artıracak, mali disipline uyan ve popülizme meydan vermeyen bir bütçe olduğunu söyledi.

Ergenekon salonu gibi

Unakıtan’ın 41 sayfalık konuşma kitapçığını okumaya başlamasından önce, basın mensuplarının yoğun ilgisi üzerine salonda sıkışıklık yaşandı. CHP’li Mustafa Özyürek, "Ergenekon duruşma salonu gibi oldu" diye laf attı. Yaklaşık 1.5 saat süren sunuşunda küresel krizi ve olası yansımalarını Unakıtan, Türkiye’nin etkinebileceği iki durumu şöyle aktardı: "Birincisi kredi imkanlarının daralmasıyla borçlanma daha maliyetli hale gelebilir. İkincisi ise büyüme hızımızın düşmesiyle işsizlik artabilir."

Hassasiyet bekliyorum

Türkiye 2001 krizinden önemli dersler çıkardığını söyleyen Unakıtan, sözlerine şöyle devam etti: "Biz konut krizi yaşamadık. Bizde batan şirket, banka, sigorta şirketi yok. Toksik (zehirli) kağıt da yok. Böyle bir ortamda kriz fırsata dönüştürülebilir. Bunun için kamu kadar finansman ve reel sektöre de iş düşüyor. Bankalarımızın reel sektöre yönelik olarak yeterli likiditeyi sağlamak yönünde gerekli hassasiyeti göstermesini bekliyorum. Çünkü bankacılık sistemimiz, reel ekonomiyi rahatlıkla destekleyebilecek güçtedir. Güçlü bankacılık sistemimiz ile ülkemizin güvenilir küresel bir liman olabileceğini düşünüyorum."

Söylenti olsa gerek

Unakıtan halen 50 bin YTL ile sınırlı olan mevduata sınırsız garanti getirilmesi yolunda bir hükümet kararı bulunmadığını söyleyerek, bu konudaki haberleri "Söylenti olsa gerek"" diye niteledi. Varlık Barışı tasarısında imzaların tamamlandığı ve sadece Başbakan’ın imzasının kaldığını kaydeden Unakıtan "Başbakanımızın imzasından sonra herhalde önümüzdeki afta TBMM’ye gelir" diye konuştu.

Hisse senedinde yerli yatırımcıya vergi avantajı

BORSADA işlem gören hisse senetlerinin alım satımında yerli yatırımcılardan alınan yüzde 10 oranındaki vergiyi sıfıra indireceklerini açıklayan Unakıtan, böylece küresel ekonomik gelişmelerin borsa üzerinde yarattığı olumsuzlukları, hisse senedine yatırımları cazip hale getirerek asgari düzeyene indireceklerini ifade etti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı