Unakıtan’la Vorkink arasında ‘Mardin’i satma’ tartışması

Yelda ATAÇ / ANKARA
12.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dünya Bankası’ndan gelen enerji özelleştirmesi heyeti önceki akşam Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Enerji Bakanı Hilmi Güler ve beraberindeki bürokratlara tartışması bol bir seminer verdi. Heyet, hazırlanmakta olan yöntemlerle enerji özelleştirmesinin başarısız olacağı, gelir elde edilemeyeceği uyarısında bulundu.

Unakıtan ise ‘Tamam sizin bu eleştirilerinizi dinlemiş olalım ama kendi bildiğimizi yapalım’ demekle yetindi. Kayıp-kaçağın yüksek olduğu bazı dağıtım bölgelerinin elde kalacağı uyarısını yapan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, ‘Mardin’i nasıl satacaksınız?’ diye sorunca Unakıtan, ‘Satarım. Daha bugün yatırımcılar geldi, görüştük’ dedi. Dünya Bankası uzmanı Sally Hunt toplantıda, öncelikle yeni yasa değişikliği ile organize sanayi bölgelerinin elektrik dağıtım bölgelerinin kapsamı dışına çıkarılmasıyla, fiyat eşitleme mekanizması ve tarifeler konusunda uygulamaya başlanmadan özelleştirme yapılmak istenmesinin hata olduğunu söyledi.

ELİNİZDE KALIR:

Özellikle yabancı şirketlerin önünü göremeyeceği için ihalelerle ilgilenmeyeceği, beklenen özelleştirme gelirinin elde edilemeyeceği, bazı bölgeleri satılamayarak devletin elinde kalacağı ve hazineye yük olmaya devam edeceği uyarısını yaptı. Kayseri dahil 21 dağıtım bölgesi hazırlanmasını da hatalı bulduğu belirten uzmanlar, sayının fazla olduğuna dikkat çekerek, kayıp kaçak oranı düşük bölgelerle yüksek olan zor bölgelerin birleştirilerek beş-altı paket halinde özelleştirilmesi önerisini getirdiler.

SATARIM MERAK ETMEYİN:

Bu noktada Vorkink, ‘Bu şekilde olursa mesela Mardin bölgesini nasıl yapacaksınız? diye sorunca Unakıtan, ‘Özelleştirmeyi nasıl yapacağımızı merak etmeyin. Satarım merak etmeyin, en satılmayacak yerleri bile sattım. 30 trilyon zarar eden Mazıdağı fosfat tesislerini bile sattım. Asıl kayıp ve kaçak oranlarının yüksek olduğu yerlerin talibi olacaktır. Geliyorlar görüşüyorum’ dedi.

Ofer saygın işadamı sizin gibi palavrayla uğraşmaz

MALİYE Bakanı Kemal Unakıtan, TBMM Genel Kurulu’nda Galataport ihalesini alan İsrailli işadamı Sami Ofer’i savundu. Unakıtan, CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol’un sataşmasına ‘Sami Ofer saygın bir işadamıdır. Senin gibi palavra şeylerle uğraşmaz. Dört-beş tane daha getirebilsek de şu ülkenin yatırımını artırsak’ sözleri tartışma çıkardı. Tartışmalar üzerine TBMM Başkanvekili Ali Dinçer tutanakları getirtti. Tutanakları okuyan Dinçer ‘Maksadını aşan bir cümle kurduğunu’ söyleyince Unakıtan sözlerini şöyle düzeltti: ‘Kötü niyetle söylediğim bir söz değildir. Sayın Anadol’a saygımız vardır. Ama Ofer’in ciddi, saygın, milletlerarası camiada yeri olan bir işadamı olduğunu belirtmek isterim.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı