Unakıtan: Kárda mükellefin ortağıyız, zarara karışmayız

Hürriyet Haber
25.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Erzurum’da ’Mükellef Hakları Bildirgesi’ açıklayan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Mükellefin öyle bir ortağıyız ki, kára karışırız, zarara karışmayız. Bu bizim açımızdan kolaylık sağlıyor ama mükellef açısından bazı sıkıntılar getiriyor. Bugüne kadar hep devletin hakkı vardı. Devletin hakkı yine var ama mükellefin de hakkı var. Biz de bunu bildirge haline getirdik" dedi.

MALİYE Bakanlığı’nın işleyişini, ’kárda mükellefin ortağıyız, zarara karışmayız’ cümlesi ile özetleyen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Erzurum’da ’Mükellef Hakları Bildirgesi’ni açıkladı. Bildirgenin Türk maliye tarihinde ilk olduğunu belirten Unakıtan, "Tarihi bir duyuru yapıyoruz" dedi. Unakıtan, Erzurum ’da düzenlenen Vergi Dairesi Başkanları toplantısına katıldı. Gelir İdaresi’nin Türkiye’de vergi anlayışını değiştirdiğini kaydeden Unakıtan, "Gelir İdaresi, Türkiye’de vergi anlayışında yeni bir ufuk açıyor. Sistemimizi güçlendirecek, vatandaşla bizi daha fazla yakınlaştıracak" dedi.

SİZİN DE HAKKINIZ VAR: Vergi ödemenin nin kolay bir iş olmadığını kaydeden Unakıtan, şunları söyledi: "Belirli mücadeleler verilecek, sonra belli bir para kazanılacak, sonra vergi ödenecek. Biz işin son safhasında olduğumuz için milletin kazandığı paraya bakıyoruz. Bu bizim açımızdan kolaylık sağlıyor ama mükellef açısından bazı sıkıntılar getiriyor. Biz de mükellefe diyoruz ki, (madem ki sen bize para veriyorsun, senin de bir hakkın var.) Bugüne kadar hep devletin hakkı vardı. Devletin hakkı yine var ama mükellefin de hakkı var. Biz de bunu bildirge haline getirdik."

KAYITDIŞIYLA MÜCADELE: Unakıtan, kayıtdışı ekonomiyle mücadeleyi sürdürdüklerini belirterek, "Ancak kayıtdışılıkla mücadele akşamdan sabaha halledilecek bir konu değil. Uzun ince bir yolumuz var" dedi. Çalışmalarda her gün yeni adımlar atacaklarını belirten Unakıtan, mükellef memnuniyetine dayanan sistemle çalışacaklarını anlattı. Mükellefin daha fazla bilgilendirilmesi gerektiğine işaret eden Unakıtan, şöyle devam etti: "Şuna inanıyorum ki, bizdeki kayıt dışının bazı sebepleri de bilgisizlikten kaynaklıyor. Biz mükellefi iyi bilgilendirirsek büyük verim alırız. Bunun yanında, mükellef vergi dairesine gelirken kendi ofisine ya da bir danışmana gelir gibi gelmeli. Korkarak gelmemeli. Vergi dairesinde sarı zarfı alan kimsenin kalp atışları değişir. Ama biz bu zihniyeti değiştiriyoruz. Mükellef vergi dairelerine geldiğinde güleryüzle karşılanacak. Çünkü biz ondan para alıyoruz. Bizim veli nimetimiz gibi."

EKONOMİK SAVAŞLAR: Dünyada artık sıcak ya da soğuk savaşların değil ekonomik savaşların yapıldığına dikkati çeken Unakıtan, ekonomik savaştaki hedefin, ekonomik olarak güçlü olmak anlamına geldiğini ifade etti. Bu nedenle Türkiye’nin ekonomisinin daha fazla güçlendirilmesi gerektiğine işaret eden Unakıtan, bunun için de ülkede bütçe açıklarına son verilmesi gerektiğini vurguladı. Unakıtan, bütçe açıklarının da sağlıklı vergi gelirleriyle karşılanması gerektiğini kaydederek, şunları söyledi: "Eskiden en büyük ekonomik krizlerin sebebi olan bütçe açıklarının, sağlıklı vergi gelirleriyle karşılanması lazım. En önemli mesele bu. Türkiye’deki bütçe açıklarına son vermek ve Türkiye’nin gelirini sağlıklı vergi gelirleriyle karşılamak mecburiyeti vardır. Bunları yaparken, vergisini tam ödemeyen, zamanında ödemeyen ya da vergisini hiç ödemeyenlere karşı da, bu devletin hakkının alınabileceğini göstermemiz gerekiyor. Burası hassas bir nokta."

16-17 yıldır ilk kez ocakta bütçe fazla verdi

MALİYE politikasında izledikleri politikanın isabetli olduğunu belirten Kemal Unakıtan, bunun sonuçlarını almaya başladıklarını dile getirdi. Bütçenin yıllardan beri ilk defa fazla verdiğini bildiren Unakıtan, şunları söyledi: "Yıllardan beri, 16-17 seneden bu yana ilk defa, Ocak ayında bütçemiz fazlalık veriyor. İnşallah 2006’ya bütçe fazlasıyla gireceğiz. Bunu ilk defa açıklıyorum. Önümüzdeki günlerde bu konuda detaylı açıklama yapacağım. Neden böyle oldu? Hedeflediğimiz vergi gelirinden çok daha fazla vergi geliri elde ettik ondan... Bu, hedeflediğimiz giderler azaldı anlamında değil. Azalanlar da var tabii, örneğin faiz giderlerimiz. Milletin üzerinde faiz kamburu azaldı, gelirlerimiz arttı." Bütçe açıklarını tamamen tarihe gömmeyi amaçladıklarını vurgulayan Unakıtan, "Bu millete artık bütçe açığı göstermeyelim" dedi.

Vergi ve kimlik no birleşecek vatandaş daha kolay izlenecek

KEMAL Unakıtan, çalışmaları kapsamında teknolojik altyapılarını da sağlamlaştırdıklarını bildirdi. Türk mali sisteminde ilk defa, veri tabanının kurulduğunu belirten Unakıtan, bu sistemin geliştirildiğini kaydetti. Bu sene içinde mükelleflerin vergi numaraları ile vatandaşlık numaralarının birleştirileceğini bildiren Unakıtan, böylece takibin daha sağlıklı olacağını anlattı. "Bizim bir mevcut mükellefimiz var bir de potansiyel mükelleflerimiz" diyen Unakıtan, şunları söyledi: "Bir insan, falan yaşa gelmiş. Onu çağıracağız zaman zaman. (Gel bakalım değerli arkadaşım. Ne yapıyorsun? Hangi parayla geçiniyorsun? Bunları soracağız."
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı