Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Unakıtan işadamları ile biraraya geldi

  Hürriyet Haber
  19.10.2008 - 11:48 | Son Güncelleme: 19.10.2008 - 11:48

  Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İstanbul'da, türlü sektörlerden işadamlarıyla biraraya geldi.

  Beşiktaş'taki Four Seasons Otel'de basına kapalı gerçekleştirilen toplantı öncesinde gazetecilere açıklama yapan Kemal Unakıtan, görüşme davetinin kendisinden geldiğini belirterek, ekonomi yönetimi olarak iç ve dış olayları izlediklerini ve almaları gereken önlemleri aldıklarını söyledi.

  Unakıtan, “Dünyadaki mali krize karşı daha korunaklı, kalemizi daha kuvvetli hale getirmemiz icap ediyor. Onunla ilgili ne lazımsa o adımları da atıyoruz” dedi.
  Bir soru üzerine Unakıtan, Türkiye Bankalar Birliği ile daha sonra biraraya geleceğini bildirdi.

  Toplantıya ara verildiği sırada yeniden gazetecilerin karşısına çıkan Unakıtan, toplantıda herkesin kendi görüşlerini açıkladığını ve toplantının bu bakımdan önemli olduğunu ifade ederek, “Burada sonuçlar filan değil de daha ziyade görüşlerin belirtildiği bir toplantı oluyor” diye konuştu.
  Unakıtan, gazetecilerin, toplantının uzun sürdüğünü söylemesi üzerine, bu toplantılara alışılması gerektiğini ve bunun normal olduğunu dile getirdi.

  Toplantıda herkesin kendine özgü görüş ve önerilerini, değerlendirmelerini dinlediklerini ifade eden Unakıtan, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Bu tür toplantıları zaman zaman yapmak lazım. Normal toplantılar. Nitekim pazartesi günü resmi olarak da yapılacak bu toplantı Ankara'da. Ekonomik kurul toplantısı. Sektör temsilcileriyle görüşecekler. Daha geniş, daha fazla bakanın da katıldığı toplantı olacak. Hükümet, özel sektör, ekonominin temel
  ayaklarıdır bunlar. Kamu tarafı vardır, özel sektör tarafı vardır. İki tarafın da zaman içinde biraraya gelip de görüşlerini, düşüncelerini ve önerilerini ortaya koymaları lazım.”

  Bir gazetecinin, “Toplantıya geç kalındı mı?” sorusuna Unakıtan, “Hayır” yanıtını verdi.

  Unakıtan, bir gazetecinin, içeride bankacıların da bulunduğunu belirterek, “Bankaların, kredileri geri çağırmasıyla ilgili birşey konuştunuz mu?” biçimindeki sorusu üzerine de “Evet, onları da dinliyoruz. Şu anda kendilerinin söyledikleri; kredilerde bir azalma yok. Hatta mevduatlarda da azalma yok. Türkiye'de, yani böyle anormal hareketler yok. Onları da kendileri dile getiriyorlar” dedi.

  TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ da toplantıda, krizin Türkiye'ye yansımalarının ne olacağını konuştuklarını ifade ederek, “Beyin fırtınası yapıyoruz. Somut öneriler üzerinde konuşuyoruz. Ne yapabiliriz, nasıl atlatabiliriz? Fikir paylaşımı” diye konuştu.

  Toplantıya, Rifat Hisarcıklıoğlu, Mehmet Büyükekşi, Tuğrul Kudatgobilik, Tuncay Özilhan, Ergun Özen, Hamdi Akın, Tahir Uysal, Ahmet Nazif Zorlu, Ferit Şahenk, Mustafa Boydak ve Paul Doany'nin de aralarında bulunduğu iş dünyasının temsilcileri katıldı.
  Unakıtan'ın, toplantıda, krize ilişkin, iş dünyasının görüşlerini aldığı öğrenildi.
  Toplantının ardından açıklama yapılmadı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı