Gündem Haberleri

  Unakıtan hakkındaki gensoru önergesi reddedildi

  A.A.
  15.02.2006 - 18:46 | Son Güncelleme:

  AKP Unakıtan'a sahip çıktı. CHP'nin, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınması 344 oyla reddedildi.

  TBMM Genel Kurulu'nda, görüşmelerin tamamlanmasının ardından oylamaya geçildi. CHP ve AK Parti grup başkanvekillerinin, açık oylama yapılması için verdiği önergenin kabul edilmesinin ardından elektronik cihazla oylama yapıldı.

  Oylamaya, 524 milletvekili katılırken, 179 kabul oyuna karşılık 344 ret oyu kullanıldı. Oylamada, 1 milletvekili ise çekimser kaldı.

  Unakıtan hakkındaki gensoru önergesinin gündeme alınmasının kabul edilmemesinin ardından, birleşime 1 saat ara verildi.

  UNAKITAN: DEĞERLENDİRMEYİ MİLLET YAPACAK

  Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, gensoru oylamasıyla ilgili soruları cevaplandırırken, “Bundan sonra değerlendirmeyi millet yapacaktır” dedi.

  Unakıtan, gensoru önergesinin kabul edilmemesinin ardından, TBMM kulisinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Unakıtan, kendisini destekleyen AK Parti Grubu'na teşekkür ederek, “Gördünüz, her şey herkesin gözleri önünde oldu. Bizim hakkımızda söylenenleri duydunuz, benim onlara cevaplarımı duydunuz. Bundan sonra değerlendirmesini millet yapacaktır” diye konuştu.

  Gazetecilerin, “Siz kürsüdeyken, Sayın Başbakan size 2 kez not iletti. O notta ne var?” sorusuna da Unakıtan, “Olur mu? 'Notlar nedir' diye sorulur mu? Başbakan, bana özel bir not göndermiş. 'O notlar nedir' diye sorulur mu?” karşılığını verdi.

  Oylama öncesiyle sonrasının farklı olup olmadığı sorusunu cevaplarken de Unakıtan, “Öncesi de aynı sonrası aynı. Hiç değişen bir şey yok” dedi.

  "HAYALİ İHRACAT YAPMADIM"

  Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, “Ne naylon fatura düzenledim, ne hayali ihracat yaptım” dedi.

  CHP'nin, hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmayacağına ilişkin görüşmelerde iddialara yanıt veren Unakıtan, naylon fatura düzenlediği ve hayali ihracat yaptığı yönündeki savların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

  “Ne naylon fatura düzenledim, ne hayali ihracat yaptım” diyen Unakıtan, kendisinin yönetim kurulu üyeliğini yaptığı özel bir finans kurumunun, mevzuata uygun olarak gerçekleştirdiği aracılı ihracat işlemleriyle ilgili davalar açıldığını kaydetti. Milletvekili olmayan, söz konusu dönemde birlikte görev yaptığı diğer yönetim kurulu üyeleri hakkındaki davaların tümümün ortadan kalktığını anlatan Unakıtan, şimdi herhangi bir dava bulunmadığını belirtti.

  “Bakan, kendine 3-4 defa af çıkardı” şeklindeki söylemlerin tümümün yalan olduğunu ifade eden Unakıtan, hükümetin, başarılarına erişemeyenlerin çamur attığını kaydetti.

  ÇOCUKLARININ TİCARET YAPMASI

  Bakan Unakıtan, çocuklarının ticaret yapmasına ilişkin eleştirileri de yanıtladı. Çocuklarının, kendisi siyasete girmeden ve AK Parti kurulmadan önce ticarete başladıklarını anlatan Unakıtan, şöyle konuştu:

  “Bakanın oğlu ticaret yapamaz, bakanın oğlu çalışamaz, bakanın oğlu gezemez, yemez içmez. Hanginiz oğlu, evde oturuyor? Benim çocuklarım özelleştirmeden bir ihale mi almışlar, devletten bir ihale mi almışlar, ben onları bir devlet makamına mı tayin etmişim. Ne var bunda? Bir başkası gelecek, yatırımcı olacak, iş yapacak, onları takdir edeceğiz. Bakanın oğlu olunca her türlü kötü söyleyeceğiz. Ayıptır.”

  Oğlunun mısır ithalatını 2003 yılında yaptığını, bununla ilgili açıklamalarda bulunduğunu anlatan Unakıtan, “Bunların temcit pilavı gibi ısıtılıp ısıtılıp ortaya konmasının sebebi, iktidara olan kıskançlıktan başka bir şey değil” dedi.

  Unakıtan, oğlunun pastörize yumurta işinde olmasına değinirken, CHP'li milletvekillerine, “Hijyenik bir şey yiyorsunuz. Teşekkür etmeniz lazım” diye seslendi.

  “MAĞDUR DURUMA DÜŞTÜM”

  Çamlıca'daki iki evine ilişkin “kaçak villa” şeklindeki iddiaların “karalama kampanyasının” neticesi olduğunu öne süren Unakıtan, 23 yıldır oturduğu evi, tapu ve ruhsatını alarak yaptırdığını söyledi. Unakıtan, buranın kendisinin aldığı dönemde SİT alanı olmadığını ifade ederek, “Büyükşehir ve Üsküdar belediyelerinden, imar planlarının geçmesi gecikince evler kaçak durumuna düştü” dedi.

  İmar planlarının oybirliğiyle geçtiğini, CHP'li üyelerin de oy verdiğini ifade eden Unakıtan, “Binlerce insanın mağduriyeti giderildi. Ben mağdur duruma düştüm orada” diye konuştu.

  BAYKAL'A SORULAR

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a oturduğu evle ilgili çeşitli sorular yönelten Unakıtan, şöyle konuştu:

  “Sayın Baykal, Angora evlerinde oturuyorsunuz, bu Angora evlerinin ruhsatı var mı? Yok... Millet, sizi tanısın. O evin tapusu var mı yok mu? Yok... Siz üstün kişilersiniz, sizde olmaz. O evin kaçak yapıları var mı? Sizin bazı milletvekillerinizin evleri var orada, tek tek çıkarırım. Sayın Baykal'ın bir de bahçesi var. Kamuya ait yeri de özel bahçenin içine alıyorsun... Ben, evlerimi kendi bahçeme yaptım, kamuya ait alana taşmadım.”

  Unakıtan, Baykal'ın Antalya'daki arsasını, bu yere ilişkin “18 uygulamasını” gündeme getirerek, “(Bir işlem yaptıysam, istifa ederim) diyorsunuz, buyrun edin bakalım. 18 uygulamasını kaç kere yaptınız?” diye konuşması üzerine, CHP milletvekileri, “belediye yaptı” diye tepki gösterdi.

  “Benim imar planlarımı ben mi yaptım?” diye karşılık veren Unakıtan, “Daha neler var. neler... O servetin altından kalkamayacaksınız” diye konuştu.

  “HER ŞEYİ GÖZE ALDIK”

  AK Parti iktidarı döneminde ekonomide yaşanan olumlu gelişmeleri anlatan Unakıtan, yolsuzlukların kendi dönemlerinde bittiğini söyledi.

  “Kamu kağıtlarından alınamayan vergileri almaya başladık. Partilerin faiz gelirlerine vergi getirdik” diyen Unakıtan, partilerle ilgili düzenlemeyi, CHP Mersin Milletvekili Mustafa Özyürek'in TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmelerden iyi bileceğini, bunun geri alınmasını istediğini söyledi. Buna tepki gösteren Özyürek, sivil toplum örgütleri açısından itirazda bulunduğunu dile getirdi.

  “(Kazanan vergisini ödesin) dedik, yaramadı beylere” diyen Unakıtan, adaleti getirdikleri ifade etti.

  Türkiye'yi dışarıda tanıtarak, özelleştirilen kuruluşların değerlerini artırdıklarını anlatan Unakıtan, sözlerini şöyle tamamladı:

  “Maliye Bakanı olarak şunu anladım. Bu millete hizmet etmek kolay iş değilmiş. Hele hele birçok kimsenin istemediği işlere imza atan Maliye Bakanı, birilerinin hedefi haline gelecektir. Bunun bir bedeli var. Ama biz, bu işe kalkarken her şeyi göze aldık, kimseden korkumuz yok. Sizden de korkmuyorum, bilesiniz...Bana atılan çamurlardan yılmayacağım, korkmuyorum. Atalarımız ne demişler, meyveli ağacı taşlarlar...”

  KAPUSUZ: "345 KABUL OYU VAR"

  AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz da oylama sonrası gazetecilerin sorularını cevaplarken, gruplarının fire vermediğini söyledi. Kapusuz, Başkan'ın “çekimser” diye açıkladığı tek oyun da bilgisayar sistemine zamanında giremeyen Diyarbakır Milletvekili Fehmi Uyanık'a ait olduğunu belirterek, “Sayın Uyanık, oyunu pusula göndererek kullandı. Yani kabul oyu 345” dedi.

  Kapusuz, TBMM Başkanı Bülent Arınç, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut ile katip üyenin oy kullanamadığını hatırlatarak, oylamaya katılmayan 9 milletvekilinin de önceden gerekçe bildirdiğini söyledi. Kapusuz, bazı milletvekillerinin hastalık, bazılarının da yurtdışı görevleri nedeniyle oylamaya katılmadığını bildirdi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı