ANKARA HABERLERİ

Una zam yapılırsa ekmek fiyatı yükselir

Hürriyet Haber
29.10.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, girdi fiyatlarının artmaması veya sübvanse edilmesi durumunda ekmek fiyatlarına 4-5 ay daha zam yapmayı düşünmediklerini, fakat Kasım Aralık aylarında un fiyatlarına zam yapılırsa ekmek zammının kaçınılmaz olacağını bildirdi.

Hürriyet Haber

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, bu yılın Şubat ayında yaptıkları açıklamada ekmeğin kilogram fiyatının 2,5 YTL’nin üzerine çıkartmayacaklarını ifade ettiklerini, fakat küresel ısınmayla birlikte dünyada buğday fiyatlarının artması nedeniyle un fiyatlarının yaklaşık yüzde 50 artış göstermesi, maya ve doğal gaz zamlarıyla sektörün zor duruma düştüğünü söyledi.

Bu yılın Şubat ayında 26 YTL olan bir koli mayanın fiyatının 36-38 YTL’ye yükseldiğini, doğal gaza ise yılın başından bu yana yüzde 32 artış yapıldığını, bu ayın başında yapılması planlanan yüzde 14’lük artış ile doğal gaz fiyatlarındaki artışın yüzde 46’ya çıkacağını söyleyen Balcı, şöyle konuştu:

Gümrük vergisi sıkıntısı

"Mayanın ham maddesi melas. Bu da büyük ölçüde yurt dışından geliyor. Melasta gümrük vergilerinden dolayı sıkıntı yaşanıyor. Melastaki gümrüğün kaldırılması durumundaki maya fiyatlarındaki artış daha cüzi miktarda kalabilir. Fırıncı esnafı böylesine hassas bir zamanda ekmek fiyatlarını hemen artırarak çözüm bulmaktan yana değildir. Türkiye Fırıncılar Federasyonu bu artışlar karşısında yine iyimserliğini muhafaza ederek un fiyatlarında bir artış olmaması durumunda, yani bir çuval ekmeklik unun bugünkü satış fiyatı olan 40-42 YTL arasında un fiyatlarının devam etmesi durumunda ekmek fiyatlarına yıl sonuna kadar koyduğumuz hedefi 4-5 ay daha korumayı hedefliyoruz."

Geçen yıl 17 milyon olan buğday üretiminin bu yıl 17 milyon 800 bin ton olarak gerçekleştiğini belirten Balcı, geçen yıl Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) buğday stoku yeterli olmadığı için piyasada gerekli müdahaleyi yapamadığını, bu yıl ise TMO’nun elinde 1 milyon ton stok olmasının sevindirici bir olay olduğunu söyledi. Balcı, "Yine TMO’nun 300 bin ton ithalat yetkisinin olması da sevindirici bir olaydır. Bu stokla TMO’nun fiyatlarında belirleyici rol oynayacaktır, bunun da ekmek fiyatlarına olumlu yansıyacağını düşünüyoruz" dedi.

Tarım Bakanlığı konuya el atmalı

Gıdadan sorumlu kuruluş olan Tarım ve Köyişleri Bakanlığının ekonomik krizin halkın temel gıdası olan ekmek fiyatlarına olumsuz yansımaması için tarafları bir araya getirerek gerekli önlemleri alması gerektiğini ifade eden Balcı, "Biz ne kadar iyi niyetli olursak olalım ekmek ana girdilerine zam gelmesi halinde ekmek zammı kaçınılmaz olacaktır. Bakanlığının fiyat artışları yaşanmadan önlem alması gerekmektedir" diye konuştu.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığının Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile görüşerek doğal gaz fiyatlarında fırınlara yönelik bir sübvansiyon sağlanabileceğine işaret eden Balcı, ayrıca ekmek mayasında gümrük vergilerinin de indirilebileceğini söyledi.

Balcı, "Kasım ve Aralık aylarında un sanayicileri fiyat artışı düşünüyorsa ekmek zammı kaçınılmaz olur." dedi. Balcı, ekmekte fırıncının kar payının yüzde 10, bayinin kar payının da yüzde 15 olduğunu sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Una zam yapılırsa ekmek fiyatı yükselir haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

09 Mart 2018, Cuma
 • İmsak
  05:41
 • Guneş
  07:03
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  16:19
 • Akşam
  18:55
 • Yatsı
  20:13
Sayfa Başı