UN Ro-Ro’nun yüzde 97.6’sı 888.1 milyon Euro’ya KKR’nin

Hürriyet Haber
09.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

Akdeniz’in en büyük, dünyanın da ilk 4 operatörü arasında gösterilen ve Türkiye’den ro-ro ile yapılan ihracat taşımalarının yarısından fazlasını gerçekleştiren UN Ro-Ro’nun satışına onay veren ortakların oranı yüzde 97.6’yı buldu.

Buna göre şirketin yüzde 87’sini, toplam 910 milyon Euro’luk (1.28 milyar dolar) üzerinden almaya hazırlanan Amerikalı yatırım şirketi Kohlberg Kravis Robert’in (KKR), yüzde 97.6’lık hisse için 888.16 milyon Euro ödemesi gerekecek.

MUHALEFET: Yaklaşık bir yıl süren hazırlık sürecinin ardından, eylül ayının başında KKR ile bir münhasırlık anlaşması imzalayan UN Ro-Ro’nun satışı, büyük bir muhalefet ile karşılaşmıştı. Başta Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) ve ihracatçıların istemediği bu satışa, şirketin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Ulusoy da karşı çıkmıştı. Ancak ortakların yetki vermesi ve gerekli belgelerin ulaştırılması için tanınan sürenin ardından, işlemin sorunsuz bir şekilde tamamlandığı duyuruldu. Şirkette toplam yüzde 21.6’lık payı bulunan Ulusoy Ailesi’nin tüm fertlerinin yanı sıra ortakların çoğunluğu da, satışa iştirak etti.

SADECE UND İMZALAMADI: Un Ro-Ro CEO’su Cüneyt Solakoğlu, ortakların yüzde 97.6’sının hisselerinin KKR’ye devri için, satış sözleşmesini imzaladıklarını açıkladı. Solakoğlu’nun verdiği bilgiye göre, sadece UN Ro-Ro’da yüzde 2.4’lük payı olan UND, satış sözleşmesine imza atmadı. Böylece, satış oranı öngörülenin üzerine çıktı. Bu aşamadan sonra, satışın Rekabet Kurulu onayına sunulacağını hatırlatan Solakoğlu, bu süreç tamamlanıncaya kadar hisselerin yedi emin olarak belirlenen Deutsche Bank’ta tutulacağını belirtti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı