Ege Haberleri

  Umutsuz gençler geleceğe tehdit

  Hürriyet Haber
  01.10.2007 - 20:57 | Son Güncelleme:

  Ekonomide yaşanan iyileşmelerin istihdama yansımadığını söyleyen İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, yüzbinlerce gencin iş bulmaktan umudunu kestiğini belirtti.

  Umutsuz gençler geleceğe tehdit

  İZMİR Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, gençler arasındaki işsizliğin, normal işsizliğin iki katına yaklaştığını belirterek, "Daha da önemlisi bu işsiz gençlerin yüzbinlercesi artık iş bulmaktan umudunu kesmiş durumda. Son yıllarda artan şiddet olayları da işsiz ve umutsuz gençlerin ne kadar büyük tehlike yarattığını gösterdi" dedi.YILLARDIR ÇÖZÜLEMEDİ : İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, ekonomide son yıllarda yaşanan çeşitli iyileşmelere karşın, ekonomik göstergelerdeki iyileşmelerin istihdama yansımadığını söyledi. Türkiye’nin yıllardır çözülemeyen en büyük sorunlarından biri olan işsizliğin hala devam ettiğini kaydeden Demirtaş, "Ne yazık ki, 2006 sonu itibariyle Türkiye’deki toplam işsiz sayısı 2 milyon 344 bine ulaştı. Ama gençler arasındaki yüksek işsizlik oranı daha da kötü. Ülkemizde 892 bin genç işsizin yanı sıra 677 bin de iş aramayan ama çalışmaya hazır genç bir kesim bulunuyor" dedi.

  NE İŞ NE OKULTürkiye İstatistik Kurumu verilerine göre bu kesim de dikkate alındığında genç işsiz sayısının 1.5 milyonu geçtiğini kaydeden Demirtaş, "Bununla birlikte, 15-24 yaş grubundaki genç nüfusun yüzde 32’si çalışıyor, yüzde 28’i öğrenci, yüzde 40’ı ise atıl durumda, yani ne çalışıyor, ne de okula gidiyor" dedi.ŞİDDET EĞİLİMİÜlkemizde son yıllarda hızla artan şiddet olaylarının içinde hep büyük oranda işsiz gençlerin yer almasının sorunun ciddiyetini ortaya koyduğunu kaydeden Demirtaş, "İşsizler hem kendi geleceklerini hem de ülkenin geleceğini tehdit ediyor" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı