"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Umutsuz bir aşka kapıldım

Güzin Abla

Fatih'ten Talebeyim

Sevgili Ablacığım, umutsuz bir aşka kapıldım ve ne yapacağımı bilemiyorum. Bu nedenle size yazıyorum. Üniversite öğrencisi, 20 yaşında bir kızım. Bir gence aşık oldum. Onu yalnızca okuluma gidip gelirken, bindiğim otobüste görüyorum. Zaman zaman onunla aynı otobüse biniyoruz. Gözlerini dikip bakıyor ama, en ufak bir harekette bulunmuyor. Kim olduğunu, nereye gittiğini, talebe olup olmadığını bilmiyorum. Ama yine de ona aşık olmaktan kendimi alamadım. O kadar tatlı bir insan ki... Onunla bu şekilde karşılaşalı neredeyse bir yıl oldu. Bir türlü duygularımı belli edemiyorum. Çekiniyorum. Beni aptal yerine koymasından, ters davranmasından ve alay konusu olmaktan korkuyorum. Yine de onun benimle konuşmasını bekliyorum. Daha ne kadar bekleyeceğim, bilemiyorum.

CANIM Kızım, bu gidişle ömür boyu da beklesen o gençten sana yakınlaşmak için bir hareket gelmeyecek gibi. Bir yıl uzun zaman. Bu genç eğer senin ona karşı ilgini ve duygularını hissetmiş olsaydı, mutlaka bir adım atardı. Ama ya bunu hissetmedi. Ya da seninle bir yakınlık kurmak istemiyor. Bu gncin kim olduğunu, nereye gidip geldiğini bile bilmiyorsun. Belki evlidir, belki de nişanlı. Bunu öğrenmenin en kestirme yolu onunla tanışıp konuşabilmek. Utangaçlığını, çekingenliğini bir kenara bırak. Batı ülkelerinde insanlar, trende, otobüste sık sık karşılaştıkları kişilerle uygarca selamlaşırlar bile... Sen de saati sormak gibi, talabe olup olmadığını sormak gibi bir bahane bulup onunla kanuşmaya çalış. Bir konuşma ortamı yakalarsan, giderek onu daha iyi tanıma fırsatın olur. Duygularını fazlaca belli etmeden, sıradan bir şeyler konuştuktan sonra, belki istediklerini öğrenebilirsin. Sana karşı takındığı tavra göre, bundan sonraki tutumunu belirlersin. Sana karşı ilgisizse, bunu anlarsın. Sen de umudunu kesersin.

X