Gündem Haberleri

  Umutlar tükeniyor

  Hürriyet Haber
  20.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  4 metrelik yelkenli tekneyle balığa çıkan iki pilottan haber yok. Deniz ve havadan yapılan aramalara fırtına yüzünden ara verildi.

  ANTALYA'da önceki gün öğle saatlerinde balık tutmak için 4 metrelik yelkenli tekneyle denize açılan Dinçer Kızılırmak ve Emrah Albayrak adlı pilotlar hâlâ bulunamadı. Denizden ve havadan yapılan arama çalışmalarına da fırtına nedeniyle ara verildi. Emekli Pilot Albay Dinçer Kızılırmak ile Sun Express Hava Yolları'nda yardımcı pilotluk yapan Emrah Albayrak, önceki gün saat 15.30 sıralarında balık tutmak için Lara'ya gittiler.

  Kızı polise başvurdu

  52 yaşındaki Kızılırmak ile 26 yaşındaki Albayrak, fiberglas yelkenli tekneyle denize açıldı. Gece saat 20.00'ye kadar babasının dönmediğini gören Kızılırmak'ın 23 yaşındaki kızı Beril Kızılırmak polise başvurdu. Polisin durumu bildirdiği Sahil Güvenlik Komutanlığı, saat 22.30 sıralarında botlarla arama başlattı. Ancak botlar, fırtına nedeniyle gece 00.30 sıralarında dönmek zorunda kaldı.

  Uçak ve helikopterler de devrede

  Dün sabah 06.00'da yeniden denize açılan Sahil Güvenlik botlarının aramaları 12.30'a kadar sürdü. Rüzgârın saatte 38 deniz mili hızına ulaşması ve dalgaların 4 metreye kadar yükselmesi üzerine botlar geri döndü. Albayrak'ın görev yaptığı Sun Express Hava Yolları, THK'ya ait küçük bir uçak ve bir helikopterle arama çalışmalarına destek verdi. Ancak uçak ve helikopter de kötü hava koşulları nedeniyle bir süre sonra dönmek zorunda kaldı.

  Hem can yelekleri var hem de iyi yüzücüler

  Pilotlardan haber alınamaması Emekli Albay Dinçer Kızılırmak'ın eşi Necdet ile kızları Beril ve Burkay'ı perişan etti. Bekâr olan Albayrak'ın birlikte yaşadığı annesi Nezahat Albayrak ise sinir krizleri geçirdi. Yakınları, Kızılırmak ve Albayrak'ın çok iyi yüzme bildiklerini ve yanlarında can yelekleri bulunduğunu belirterek, ‘‘Denizde boğulmaları imkânsız. Mutlaka yaşıyor olmalılar’’ dediler.

  Deniz Yasası'na göre arama 3 gün sürüyor

  Sert rüzgârın hızına göre hesaplama yapan denizciler, pilotların içinde bulunduğu küçük teknenin 50 mil açığa kadar sürüklenmiş olabileceğini sanıyor. Deniz Yasası'na göre kayıp kişilerin 3 gün arandığını belirten yetkililer, ‘‘Eğer bu süre içinde kayıpların hayatta olduklarına dair bir iz veya işaret bulunursa çalışmalar sürer. Bulunamazsa üst makamların da onayı alınıp çalışmalar durdurulur’’ diye konuştular.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı