Gündem Haberleri

  Umutlar hayalet gemide

  Hürriyet Haber
  25.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Marmara’da kaybolan 3 gençten haber yok

  12 gün önce sandalla denizde kaybolan üç gencin ailesi umutlarını, telsiz mesajı geçen esrarengiz gemiye bağladı.

  Askere gitmeye hazırlanan Ömer Büyükeller (beyaz montlu) ve Bilgi Laçin'i arama çalışmaları durduruldu. Ancak, yedikleri ayrı gitmeyen iki arkadaşın aileleri onların yaşadıklarına inanıyor.

  SAHİL Güvenlik umudunu yitirdi. Menekşe sahilinden, 12 gün önce Atcez adlı sandalla Marmara'ya açılan Ömer Büyükeller (20), Bilgi Laçin (21) ile Hakan Gezer'in (24) arama çalışmaları durduruldu. Aileleri 13 Mayıs Cumartesi günü Marmara'da sır olan üç gençle ilgili umutlarını, bir telsiz mesajına ve hayalet gemiye bağladılar.

  Türkçesi bozuk denizci

  Adı, bandrası, boyu, rengi, nereden gelip nereye gittiği belli olmayan gemi, üç gencin ailesi için tek umut oldu. Askere gitmeye hazırlanan Ömer Büyükeller'in babası İbrahim Büyükeller, cumartesi gecesi bir telsiz anonsu yapıldığını söylüyor. Bozuk bir Türkçe'yle yapılan, denizde bir sandal ve üç genç olduğunu bildiren anonsu, Kumkapı Balıkçı Barınağı'ndaki birkaç denizci duymuş. Çocuklarının yaşama ihtimalini bu telsiz anonsuna yükleyen aileler umutlarını canlı tutan yaşam senaryosunu bir çırpıda yazmışlar:

  Öldüklerine inanmıyoruz

  ‘‘Çocuklarımızı bu gemi kurtarmış olabilir. Eğer kaçak bir yük taşıyorsa, yeniden anons yapmaya, durmaya korkmuştur. Türkiye'den transit geçiş yapıp, yükünü boşaltacağı limanda çocuklarımızı bırakacaklarına inanıyoruz. Marmara'yı karış karış aradık. Çanakkale'den İstanbul'a kadar tüm sahili, tüm adaları, kendi imkánlarımızla da aradık. Tekne fırtınada parçalanmış olsaydı, parçalarını bulurduk. Teknedeki can simidini, oğlumun ayağındaki havalı ayakkabılarını bulurduk. Öldüklerine inanmıyoruz.’’

  Leyla KARAKOÇ/İSTANBUL

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı