Gündem Haberleri

  Umut projesi

  Hürriyet Haber
  05.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bilim adamları, trafik sorununu çözmek üzere çeşitli projeler peşinde. Bunlardan biri de uçan araba projesi “Kişisel Hava Aracı”.

  4.3 milyon Euro’luk (yaklaşık 9.5 milyon TL) projeye, Almanya’dan Max-Planck Enstitüsü, Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü, Alman Hava ve Uzay Merkezi, İngiltere’den Liverpool Üniversite, İsviçre’den Lozan Politeknik Okulu, Zürih Teknik Üniversitesi katılıyor. Amaç, trafik çilesine son verecek, havadan ulaşım imkanı sağlayacak bireysel araçlar üretmek.

  Sorulara cevap aranıyor

  Max-Planck Enstitüsü’nden Heinrich Bülthoff, hava aracının bir-iki kişilik, kolay satın alınabilir ve rahat kullanılabilir olması gerektiğini belirtiyor. Ancak öncesinde yanıtlanması gereken bir sürü soru var: Hava araçları nasıl kullanılacak? Nasıl havalanacak ve rotalar nasıl olacak? Oto-pilot olacak mı? Bilim adamları bu sorulara cevap bulmaya çalışıyor.

  Helikopter gibi havalanabilmeli

  Alman bilim adamı Bülthoff, “Mini uçaklarla uçmak, en az araba kullanmak kadar kolay olmalı” diyor. Alman bilim adamı, yeni aracın helikopter gibi havalanması, oto-pilotta gidebilmesi gerektiğini savunuyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı