« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Umut Bakan Oral'da

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Antalyaspor, maliye ile uzlaşmak için harekete geçti

Kırmızı beyazlı yöneticiler, havuz gelirine konulan temlikin kaldırılıp 700 milyar lira borcun taksitlere bölünmesi için Maliye Bakanlığı'na başvurdu. Son sözü Bakan Sümer Oral söyleyecek.

Uzlaşma formülü

Faizleri ile birlikte 700 milyar liraya yükselen Vergi borcu nedeniyle havuz gelirine temlik konulan Antalyaspor, Maliye Bakanlığı ile uzlaşmak için harekete geçti. Antalya Defterdarlığı ile yaptıkları görüşmelerden sonuç alamayan kırmızı beyazlı kulübün yöneticileri, son çare olarak Maliye Bakanlığı'na başvuruda bulundu ve borcun taksitlere bölünüp temlikin kaldırılmasını talep etti.

Kumbul devrede

Yazılı başvurunun Ankara'ya ulaşmasından sonra Hollanda'dan dönen Başkan Bekir Kumbul da Maliye Bakanı Sümer Oral ile telefon görüşmesi yaptı. Bu görüşmeden sonra dosyayı incelemeye alan Bakan Oral, uzmanların vereceği rapor doğrultusunda borcun taksitlendirilmesi için çalışma yapacaklarını, hazırlanan ödeme planını önümüzdeki hafta Antalyaspor'a tebliğ edeceklerini bildirdi.

Faizle yükseldi

Başkan Vekili Halim Horasan, bu borcun yüzde 80'inden fazlasının kendilerinden önceki yönetimler döneminden kaldığını söyledi. Horasan, ‘‘Her ay üzerine yüzde 12 faiz eklenince borç 700 milyar liraya yükseldi. Geçtiğimiz aylarda bu borcu biraz hafifletebilirdik, ama elimizdeki parayı mecburen transfere harcamak zorunda kaldık’’ diye konuştu. Horasan, sözlerine şöyle devam etti:

Yönetim umutlu

‘‘Bu borcu ödeyebileceğimiz taksitlere bölerek kapatmaktan başka çaremiz yok. Havuz gelirimizin tamamı maliyeye aktarılırsa elimiz kolumuz bağlanır. Maliye Bakanı sayın Sümer Oral'ın, bu gerçeği gözardı etmeden uzlaşma talebimizi olumlu değerlendirmesini bekliyoruz. Çok ciddi bir sıkıntı içinde olduğumuz gerçek. Ancak bakanlık nezdindeki girişimlerimizin olumlu sonuçlanacağı inancındayız.’’


Bunları da Beğenebilirsiniz