Umudunuzu kaybettiğinizde dinlemeniz gereken 10 şarkı

Hayat bu sıralar yeterince karışık. Umut etmek için de yeterince yağmurlu. Kalbinizin bir kısmı ağrıyor mu? Kendinizi çok üzmeyin. Tavsiyemiz: Kulaklıklarınızı takın.

Sebla KOÇAN/ skocan@hurriyet.com.tr
25.09.2015 - 09:20 | Son Güncelleme :

'Bugün bayram, erken kalkın çocuklar...' Belki de bu sabah gözünüzü bu şarkıyla açtınız.
Ancak birbiri ardına gelen 'kopyala- yapıştır' mesajlar sizi esir etti ve daha akşam bile olmadan ruhunuz daraldı.

Bu aralar hayat karışık mı? Takip ettiğimiz haberler tat vermiyor, telefonumuz aramasını istediğimiz kişiler aramıyor diye uykuda olabilir. Yapacak bir şey yok, demeyin.
Yapacak bir şey her zaman vardır. Kalbinizin sesine kulak verin. Ve kalbinizin sesi kesildiğinde, iyi şarkılar dinleyin.

Ama unutmayın, "her gündüzün bir gecesi vardır" diyenler yanılmış olamaz.
Onlara güvenin ve müziğin sesini açın...

Umudunuzu kaybettiğinizde dinlemeniz gereken 10 şarkıOLDURULAMAYAN AŞKLAR İÇİN
MACY GRAY- I TRY

'Aşk diye bir şey yoktur' önermesi, çağımızın hastalığı. Yalan mı dolan mı bilemiyoruz. Bildiğimiz şey, aşk diye bir şey vardır ve geçicidir. Çok isterseniz ve biraz zaman verebilirseniz, tuhaf hissiyatların önüne geçebilirsiniz.

Çünkü aşk olduğuna emin olmadan dillenmek iyi bir şey değildir.

Şarkının 'orası': I play it off, but i'm dreaming of you/ I'll keep my cool, but I'm fiendin' (Oynamayı bıraktım, ama seni düşünüyorum/ Sakinliğimi koruyor ama aslında (senin için) can atıyorum...

Umudunuzu kaybettiğinizde dinlemeniz gereken 10 şarkıSESİ KESİLMİŞ AŞKLAR İÇİN
EYRKAH BADU, THE ROOTS- YOU GOT ME

Hazır havalar da yeterince parçalı bulutlu gidiyorken, sabırsız kulaklar için Erykah Badu'nun zamanı gelmiş demektir. Badu'nun Spotify'daki en ünlü şarkısı 'You Got Me', aşık olmayı sanmanın (bazen o bir gastrid atağıdır, hastanelik olmadan tam anlaşılmaz) size iyi gelecektir. Bize güvenin.

Şarkının 'orası': If you were worried 'bout where I been or who I saw or what club I went to with my homies/ Baby don't worry you know that you got me (Eğer nerede olduğumu, kimi gördüğümü ya da arkadaşlarımla nereye gittiğimi merak ediyorsan/ Bebeğim üzülme, biliyorsun ki ben sendeyim)

Umudunuzu kaybettiğinizde dinlemeniz gereken 10 şarkıKARŞILIKSIZ AŞKLAR İÇİN
VIOLETT HILL- COLDPLAY

Karşılıksız bir aşk marşı. Coldplay'in 2008 yılında yayınladığı bu albüm, grubun tarihindeki en önemli kayıtlardan biri. 'Eğer beni seversen, bana haber vermeyecek misin?' diye soran grubun solisti Chris Martin, hayatının aşkı oyuncu Gwyneth Paltrow'dan ayrıldıktan sonra Jennifer Lawrence'a âşık olmuştu. Sonra kim kimi dağ tepesine götürdü ve karlar eşliğinde 'Eğer beni seversen, gitmeme izin verecek misin?' dedi, orasını kaçırdık.

Şarkının 'orası': I took my love down to violet hill/ There we sat in snow/ All the time she was silent and still/ So if you love me, won't you let me know? (Aşkımı menekşe tepesine götürdüm/ Kara oturduk/ sürekli Sessiz ve sakindi/ Eğer beni seversen bana haber vermeyecek misin?

Umudunuzu kaybettiğinizde dinlemeniz gereken 10 şarkıGİZLİ SAKLI AŞKLAR İÇİN
AŞKIMI SAKLA- YILDIZ TİLBE

Son dönemde havalar eski aşklar, anlamsız SMS'ler, dolu What's App'lar ve oradan koşarak geldiğimiz iMessage'lar olarak geçti. Şimdi biraz evde durmanın, sakinleşmenin tam zamanı. Orhan Gencebay'a birkaç yıl önce yapılan tribute albümdeki (Orhan Gencebay'la Bir Ömür Vol.2) gerçek pırıltı bu şarkıydı.

Yıldız Tilbe hakkını veriyor.

Şarkının 'orası': Ben seni böyle sımsıcak bilmezdim/ Eridi gönlümün karlı dağları/ Senden önce kimseyi beğenmezdim/ Çözüldü gönlümün buzdan bağları...

Umudunuzu kaybettiğinizde dinlemeniz gereken 10 şarkıYARI YOLDA KALAN AŞKLAR İÇİN
KAHROLOJİ- CEYLAN ERTEM

Hazır Yıldız Tilbe kafasına girmişken, kendisinin kaleme aldığı bu şiiri de hatırlatmadan geçmeyelim. Ceylan Ertem, geçtiğimiz sene yayınladığı son albümü 'Amansız Gücenk'te bu şarkıyı coverladı. Karşınızdaki kişiler sizi birkaç yıldır tanıyor olsalar bile, sizi tamamen anlamış ve çözmüş gibi düşünebilirler.

Onlara kızmayın. Zamanla bu düşünceleri geçecektir ve siz yine kendiniz olarak kalacaksınızdır.
Bkz: Kalbimin sinirleri bozuk/ Aklımın frenleri kaçık/ Hayatın kanatları kısa/ Değmiyor kafaya takmaya...

Şarkının 'orası': Kendin beni reddettin, yarı yolda terk ettin/ Yine darılmadım, posta koymalıydım/ Öyle diyorsun, böyle diyorsun/ Hiç bilmiyorsun, anlamıyorsun...

Umudunuzu kaybettiğinizde dinlemeniz gereken 10 şarkıUMUTSUZ AŞKLAR İÇİN
KORAY CANDEMİR- KALAN GİDEN BENİM

Eski Kargo solisti Koray Candemir, şükürler olsun ki Kargo'ya son verdi ve solo albümü 'Yarım Kalan'daki bu şarkıyla hayatımıza geri döndü. Bir Esin İris şarkısı olan 'Kalan Giden Benim'i isterseniz diline marş, isterseniz de yine dilinize dövme olarak yaptırabilirsiniz, bizim için bir sakıncası yok.

Şarkının 'orası': Üzülmesin onlar hiç, kalan giden benim/ Zamansız en çabuk/ Yanan sönen ateş benim...

Umudunuzu kaybettiğinizde dinlemeniz gereken 10 şarkıUMUT VEREN AŞKLAR İÇİN
KURBAN- İYİ OL

Kurban'ın Türk rock müziğindeki yeri hop gitmek, hop gelmek şeklinde özetlenebilir. Bir zamanlar 'Yalan dostum, aşk diye bir şey yok!' diye yazmış olan solist Deniz Yılmaz yıllar içinde şarkı yazarlığı konusunda zirveyi gördü.

Birkaç yıl öncesinin 'Sahip' albümünde 'Güneş' adlı şarkıyı bomba misali kalbimize bırakan Yılmaz, o zamanlar şunu söylüyordu: 'Bu ateş sönmez belli/ Tepedeki güneş yakıyorken/ Uzaktan bir ses diyor ki/ Sakın gülme ben ağlıyorken...'

Yılmaz son Kurban şarkısında size sakin kalmanızı, iyi olmanızı öğütlüyor. Dinleyin.

Şarkının 'orası': Aldırma kimseye sen iyi ol, Dinleme kimseyi sakin ol/ Kolaysa, kolaysa...

Umudunuzu kaybettiğinizde dinlemeniz gereken 10 şarkıİMKÂNSIZ AŞKLAR İÇİN
TOO AFRAID TO LOVE YOU - BLACK KEYS

Black Keys adını hafızamızın, kalbimizin ve müzik tarihinin hemen yer yerine altın harflerle yazdık. Tüm konserleri haftalar öncesinden tükenen grubun, 'Too Afraid to Love You' (Seni Sevmekten Çok Korkuyorum) adındaki bu müstesna eserini ölümlü ölümsüz tüm aşklara armağan edebiliriz.

Hem de gönül rahatlığıyla...

Şarkının 'orası': I just don't know what to do, I'm too afraid to love you/ What more can I do, I'm wringing myself dry/ And I can't afford to lose, One more teardrop from my eye (Ne yapacağımı bilmiyorum, seni sevmekten çok korkuyorum/ Daha ne yapabilirim, kendimi sıkıyor ve kurutuyorum/ Ve artık tek bir gözyaşımı bile kaybetmeyi ödeyemem.)

Umudunuzu kaybettiğinizde dinlemeniz gereken 10 şarkıKİTLENMİŞ AŞKLAR İÇİN
SEZEN AKSU- TUTUKLU

Sezen Aksu'nun kudretli kaleminden çıkan bu sözler, alıp başınızı gitmek istediğinizde bile içinizde köklenmiş olan tuhaflıklardan öyle kolay kurtulamayacağınıza delalet ediyor. 'Öyleyse biraz daha ölelim mi?' derseniz, dükkân sizin.

'Sakladım gözlerimi, sustum hep sözlerimi, yandım yar közlerimi savur savur bitmiyor' cümlelerini alev topu yutmuş gibi içinizden (kulağınızdan) akıtıp evde kendikendinizi tedavi edebilirsiniz. (Evde yalnız deneyin, sosyalleşirken toplu intihara yol açmayın.)

Şarkının 'orası': Ben sende tutuklu kaldım/ Kendi hayatımdan çaldım/ Yedi cihan dolandım/ Bana mısın demiyor...

Umudunuzu kaybettiğinizde dinlemeniz gereken 10 şarkıUNUTULMAZ AŞKLAR İÇİN
ZEKİ MÜREN- GÖZLERİN DOĞUYOR GECELERİMEİyi kalpli insanlar, kötü biri olmaya çalışsalar da bunun pek işe yaradığı söylenemez. Bir süre kendilerini kandırırlar. Bir süre daha kandırmaya devam edebilirler, sizi ilgilendirmez. (Gizlice ilgilenin.)

19 yıl önce kaybettiğimiz Sanat Güneşi'miz Zeki Müren'i sevgi ve saygıyla anıyoruz.
En sevdiğimiz şarkısını da unutulmaz aşklara hediye ediyoruz.

Şarkının 'orası': Ne mektup geliyor ne haber senden/ Söyle de bileyim bıktın mı benden/ Her akşam güneşin battığı yerden/ Gözlerin doğuyor gecelerime...

BONUS

TERK ETTİĞİNİZ AŞKLAR İÇİN
LANA DEL REY- HIGH BY THE BEACH

Öfkenizi doğru yönetebilirseniz gerçekten iyi şarkılar yazabilirsiniz. Yazamıyorsanız, boşverin. Yazılmışı var, nasılsa... Lana Del Rey'in tamamı pek de iyi olmayan son albümü 'Honeymoon' geçtiğimiz hafta yayınlandı. Albümün gerçek bombası, birkaç hafta önce çıkmış olan 'High By the Beach'..

Bazen umut etmek için alternatiflere değil, yalnızca kendinize ihtiyacınız vardır. Lana Del Rey, kendi yolundan nasıl gittiğini ve gerekirse her şeyi nasıl 'patlatabileceğini' yol yordam bilerek anlatmış, şarkı yazarlığında zirveyi görmüş. Bize dinlerken önümüzü iliklemek düşer.

Şarkının 'orası': Everyone can start again/ Not through love but through revenge/ Through the fire, we're born again/ Peace by vengeance/ Brings the end (Herkes yeniden başlayabilir/ Aşkla olmasa da intikamla/ Ateşle yeniden doğuyoruz/ Barış, büyük bir şiddetle/ Sonu getirir...)EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün