Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ümraniye'de savaş provası

  Hürriyet Haber
  20 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 20 Aralık 2000 - 00:01

  Ölüm orucunu sona erdirmek için yapılan müdahaleye uzun süre direnen Ümraniye Cezaevi'nde, militanların bu eylemin provasını tiyatro sahnesinde yaptıkları ortaya çıktı.

  Cezavinden dışarı yollanan fotoğraflarda, militanların tiyatro sahnesi haline getirdikleri koğuşta, maket kalaşnikoflar ve bayraklarla oyun sergiledikleri görülüyor.

  ÜMRANİYE Cezaevi'nden dışarı yollanan ve güvenlik güçlerinin eline geçen bazı fotoğraflar, koğuşlardaki militanların kanlı eyleme uzun süredir hazırlandıklarını ortaya koydu. Ölüm orucunu durdurarak hayatlarını kurtarmaya çalışan jandarmaya, silahla karşılık veren militanlar, saldırıya temsili kalaşnikoflarla tiyatro sahnesinde hazırlandı.

  Ümraniye'deki DHKP-C ve TKP-ML militanlarının, ölüm orucu süresinde çekilen fotoğraflarını yurtdışındaki liderlerine göndererek, ‘‘Talimatlarınızı yerine getiriyoruz’’ mesajı verdiği belirtildi. Militanların kan rengi alın bantları ve bir örnek siyah pantolonları, İspanya iç savaşında ‘Viva Muerte-Yaşasın Ölüm’ sloganı atarak cumhuriyetçileri öldüren kara gömleklileri hatırlattı. Yurtdışındaki liderleri Dursun Karataş'ın fotoğrafı önünde zafer işareti yapan, sazla savaş türküleri söyleyen eylemciler de, ‘‘Yaşasın ölüm’’ der gibiydi.

  Ümraniye Cezaevi'nde ölüm orucu eylemi yapan DHKP-C ve TKM-ML militanları, koğuşun bir bölümünü tiyatro sahnesi haline getirdiler. Alevler, dağlar, gerilla resimleriyle süslü bez pankartın fon yapıldığı sahnede, savaş provaları yaptılar.

  Yaşasın ölüm

  MİLİTANLAR, örgüt bayrağını sardıkları kürsünün yanında saz çalıp, devrim türküleri söylüyor. Ölüm orucu eylemi yapanlar ise kan rengi alın bantları takıp, kırmızı tişört ve siyah pantolon giyiyor. Yurt dışında yaşayan liderlerinin fotoğrafları önünde zafer işareti yaparak, ‘‘Yaşasın ölüm’’ der gibi poz poz fotoğraf çektiriyorlar. Bu fotoğraflar daha sonra liderlerine gönderiliyor.

  Kalaşnikoflu saldırı

  Militanlar, ‘Kavga gerilla savaşının parıldayan siperlerle, kalelerle büyüyor’ sloganının yazıldığı bez pankartın fon yapıldığı sahnede, tahta ve demir kullanılarak yapılan maket Kalaşnikof ve bayraklarla oyun sergilediler. Oyunda iç savaş senaryoları yer aldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı