İSTANBUL HABERLERİ

Ümraniye’den Türkiye’ye Birlik Ve Beraberlik Mesajı

IHA
13.10.2015 - 09:16Son Güncelleme :

ÜMRANİYE’DEKİ 2015-2016 YILI KÜLTÜR VE SANAT SEZONU AÇILIŞI, ÇOK SAYIDA KLASİK VE MODERN SANATÇIYI BİR ARAYA GETİRDİ. HİKMET BARUTÇUGİL’İN ‘ELİF’ TEMALI EBRU SERGİSİ İLE BAŞLAYAN ETKİNLİKTE, ARTAN TERÖR OLAYLARINA KARŞI BİRLİK VE BERABERLİK MESAJI VERİLDİ.

IHA

Ümraniye’deki 2015-2016 Yılı Kültür ve Sanat sezonu açılışı, çok sayıda klasik ve modern sanatçıyı bir araya getirdi. Hikmet Barutçugil’in ‘Elif’ temalı Ebru sergisi ile başlayan etkinlikte, artan terör olaylarına karşı birlik ve beraberlik mesajı verildi.
Ümraniye Belediyesinin 2015-2016 yılı Kültür ve Sanat sezonunun açılışı, dünyaca ünlü Ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil’in Arap alfabesinin ilk harfi olan ‘Elif’ temalı Ebru çalışmalarının yer aldığı sergiyle gerçekleştirildi. Ankara’da düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybedenler ve son dönemde alınan şehit haberlerinin ardından sadeleştirilen programda, eğlence içeren etkinlikler programdan kaldırıldı.
AMAÇ, BİRLİK VE BERABERLİK VURGUSU YAPMAK
Aralarında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasını stilize eden Hattat Ethem Çalışkan ve Türk edebiyatının önemli isimlerinden Ayla Ağabegüm’ün de bulunduğu, Türkiye’nin klasik ve modern sanatçılarını da bir araya getiren etkinlik, Ümraniye Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Etkinliğin ana teması ise kültür ve sanatın birleştirici gücü kullanılarak, son dönemde yaşanan terör olaylarına karşı birlik ve beraberlik mesajı verilmek olarak belirlendi.
Türkiye’nin jeopolitik konumundan dolayı dış güçlerin hedefinde olduğunu belirten Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Ankara’da düzenlenen terör saldırısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Saldırıda hayatını kaybedenlere rahmetle anan Başkan Can, “İçerisinde bulunduğumuz günler Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa cereyan eden maalesef çok menfur bir terör vakasıyla karşı karşıya kaldık. Devletimiz üç günlük yas ilan etmek durumunda kaldı. 97 tane vatandaşımız hayatını kaybetti. Sonuç itibariyle de 200’ü aşkın yaralı var. Bunların bir kısmı yoğun bakımda inşallah o yoğun bakımdakiler de olumsuz bir durum yaşanmaz diye ümit ediyoruz” diye konuştu.
“İSTİKRARLI YAPIYI ÇÖKERTMEK İSTİYORLAR”
Dış güçlerin Türkiye’yi çeşitli senaryolarla bölmeye çalıştıklarını söyleyen Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, “Yüz yıl öncesinde bizi 50’ye bölmüşler zaten şimdi o 50’yi de ne kadar parçalarız diye, Irak’ı ne kadar parçalarız? Suriyeyi ne kadar parçalarız? Tabi Türkiye’ye de niyetleniyorlar ama o noktada bir türlü diş geçiremiyorlar. Son 10 yılda da güçlü bir iktidar, iradesi güçlü bir yönetim ve pes etmeyen bir irade. İşte o pes etmeyen iradeyi pes ettirmek ve o güçlü istikrarlı yapıyı çökertmek istiyorlar” ifadelerini kullandı.
SANATÇILAR İLE ÖĞRENCİLER OKULLARDA BİR ARAYA GELİYOR
Ümraniye’deki kültür-sanat çalışmalarına ilişkin bilgiler de veren Başkan Hasan Can, etkinliklerin ilçedeki okullarda da yaygınlaştırıldığını belirterek, “Ümraniye’deki bütün okullarımızda, çocuklarımızın kavrayabileceği yaşta olan okullarda çok değerli üstadları, yazarlarımızı öğrencilerle okullarda buluşturuyoruz. Çocuklarımıza bu etkinliklerde konuşmalar yaptırıyoruz. Böylece çocuklarımızın dünyayla irtibatlarının güçlenmesini sağlamaya çalışıyoruz” dedi.
Ünlü Ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil’in 66 Ebru çalışmasının yer aldığı sergi, 15 gün süreyle sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Ümraniye’den Türkiye’ye Birlik Ve Beraberlik Mesajı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Ekim 2015 tarihinde saat 09 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ümraniye’den Türkiye’ye Birlik Ve Beraberlik Mesajı haberi güncellenecektir.

İSTANBUL YOL DURUMU
İstanbul3 DERECE
Yol durumu »
İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:07
 • Guneş
  07:53
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  15:31
 • Akşam
  17:48
 • Yatsı
  19:22
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı