Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ummanlı kiteboardcılar Muğla'da

Umman Kiteboard Milli Takımı sporcuları, 2016 Rio de Janeiro Olimpiyatları'na Akyaka'daki Kiteboard Yarış Gelişim Kampı'nda hazırlanıyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Geçtiğimiz aylarda Uluslararası Yelken Federasyonu'nun windsörf sporunun yerine olimpiyatlara aldığı kiteboard sporunu öğrenmek için Umman Milli Takımı'ndan 3 sporcu, profesyonel kiteboard eğitmeni ve dünya şampiyonu ABD'li Adam Koch'un eğitmenliğini yaptığı kampta çalışıyor.

Umman Kiteboard Milli Takımı antrenörü Koray Ezer, Uluslararası Yelken Federasyonu'nun olimpiyatlara kiteboard sporunu almasından sonra windsörf sporcularına kiteboardı öğretmek için Muğla'ya getirdiğini söyledi. Umman Milli Takımı'nı olimpiyatlara götürebilmek için branşlarını değiştirdiklerini belirten Ezer, “Gökova bu spor için çok özel bir yer. Bu nedenle Umman takımını kiteboarda hazırlamak için Gökova'ya getirdim. Burada düzenlenen kampta Adam Koch, bizlere tecrübelerini aktarıyor” dedi.

Ezer, kiteboard sporunun olimpik branşta yeni bir spor dalı olduğu için bilinmeyen birçok yönü olduğunu ifade ederek, 2016 Rio de Janeiro Olimpiyatları için kısa zamanda çok iyi şekilde hazırlandıklarını dile getirdi.
Sporcularının daha önce windsörfle uğraştığını, bu nedenle kiteboard sporunda fazla yabancılık çekmediklerini anlatan Ezer, şunları söyledi:

“Sporcularımın windsörften gelen tecrübesi olduğu için kiteboard sporunu kolayca öğrenebiliyoruz. Yaklaşık iki haftadır buradayız. Gerçekten çok ciddi bir aşama kaydettik. Önümüzde 4 yıl gibi bir süre var. Eminim olimpiyatlarda da iyi bir derece alacağız.”

Koray Ezer, Ummanlı sporcuları Türkiye'de ağırlamaktan dolayı gururlandığını, kiteboard sporunun dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yavaş yavaş dikkat çekmeye başladığını kaydetti.

Dünya şampiyonu eğitim veriyor

Profesyonel kiteboard eğitmeni Adam Koch ise en büyük hayalinin kiteboard sporunun daha geniş kesimlere yayılması olduğunu belirtti. Koch, 2009'da başladığı kiteboard sporunda kendisine 2010'daki Dünya Şampiyonasında şampiyon olma hedefi koyduğunu anlatarak, “Bu spora başladığımda kafamda sadece dünya şampiyonu olmak vardı. Bir yıl boyunca çok çalıştım ve hedefime ulaştım. Sonraki yıllarda da katıldığım şampiyonalarda iyi dereceler elde ettim. Şimdi elde ettiğim tecrübeyi kiteboard sporuna gönül verenlerle paylaşıyorum” dedi.

Akyaka'nın bu spor için çok uygun bir yer olduğunu kaydeden Koch, bölgenin doğasına ve su sporları için ideal olan rüzgarına hayran kaldığını dile getirdi. Koch, Kiteboard Yarış Gelişim Kampı'nda genç yeteneklere kiteboard sporuyla ilgili tecrübelerini anlattığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Kiteboard sporunun olimpiyatlara alınmasıyla bu spora gönül verenlerin çoğalacağını düşünüyorum. Kiteboard gerçekten çevre dostu bir spor. Bu sporu yapanlar sadece rüzgarı kullanıyor. Ben de bu kampta 2016 olimpiyatlarına hazırlanan sporculara rüzgarı nasıl kullanacaklarını, yarış taktikleriyle ilgili uygulamalı eğitimler veriyorum. Ümit ediyorum ki bu spor ilerleyen yıllarda en iyi yere gelecek.”
Öte yandan, 2016'daki olimpiyatlara hazırlanan sporcular Akçapınar sahilinde profesyonel kiteboard eğitmeni Adam Koch eşliğinde antrenman yapıyor. Sporcuların antrenmanlarını sahildeki kiteboard okulu öğrencileri ve vatandaşlar ilgiyle izliyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler