Dünya Haberleri

  Umman da karıştı

  hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER
  28.02.2011 - 10:23 | Son Güncelleme:

  Umman'da dün en az 1 kişinin öldüğü protesto gösterilerinin ardından iktidar karşıtları bugün de sokaklara çıktı.

  UMMAN DA KARIŞTI / FOTO GALERİ

  Umman'ın sanayi kenti Sohar'da, siyasi reform talebiyle yapılan gösteriler bugün üçüncü gününe girdi.

  Görgü tanıkları, iki meydanda toplanan göstericilerin, bu sabah saatleride Sohar'daki bir süpermarketi ateşe verdiğini söyledi. Bu arada güvenlik güçlerinin, protestocuları izole etmek ve sayılarının artmasını engellemek için kentte ana yolları kapattığı belirtildi.

  Umman Sağlık Bakanı Ahmet bin Muhammed el Saidi bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, Sohar'da dünkü gösterilerde 1 kişinin öldüğünü, 20 kişinin de yaralandığını söyledi. El Saidi, polisin göstericilere müdahalesinde bazı görgü tanıklarının iddia ettiği gibi gerçek mermi değil, plastik mermi kullandığını da  sözlerine ekledi.

  Sohar'daki devlet hastanesinin acil servis bölümünde görev yapan bir doktorun Reuters'a verdiği bilgiye göre ise, polisle göstericiler arasında çıkan çatışmada 6  kişi hayatını kaybetti.

  Umman Sultanı Kabus Bin Said, önceki gün siyasi reform çağrıları üzerine kabinesinde revizyon yaparak altı bakanı değiştirmişti.

  Güçlü bir aile hanedanlığıyla yönetilen Umman'daki gösteriler, Arap dünyasında otoriteyle mücadelede son parlama noktası olarak görülüyor ve benzer gösterilerin, gelecek ay Kuveyt ve Suudi Arabistan'da planlananlar dahil olmak üzere genişleyebileceğine işaret ediyor.

  Umman, dünyanın petrol tankeri trafiğinin yaklaşık yüzde 40'ının geçiş noktası olan Hürmüz Boğazı'nın kontrolünü İran ile paylaşıyor, Tahran ve Washington yönetimleriyle güçlü bağlarından ötürü İran ile Batı arasında arabulucu olarak önemli bir rol de oynuyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı