EDİRNE HABERLERİ

UMKE gönüllülerine temel eğitim

DHA
05 Haziran 2017 - 11:40Son Güncelleme : 05 Haziran 2017 - 11:40

UMKE gönüllülerine temel eğitim

DHA

EDİRNE,(DHA)- EDİRNE'de Sağlık Müdürlüğü tarafından Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'nden oluşan 20'nci Bölge Ulusal Medikal Kurtarma gönüllülerine afetlerde ekip çalışması ve afet psikolojisi gibi konularda temel eğitim verildi.

Eğitimin teorik dersleri Edirne Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Eğitim Merkezinde, pratik dersleri ise Lalapaşa İlçesi Kalkansöğüt Köyü mevkiinde verildi. Eğitimi tamamlayan UMKE gönüllülerinin katılım belgeleri Edirne Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürü Dr. Muhsin Kişioğlu tarafından verildi.

Edirne Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürü Dr. Muhsin Kişioğlu eğitim alanında yaptığı açıklamada, “Edirne İl Sağlık Müdürlüğü olarak koordinatörlüğünü yürüttüğümüz Kırklareli ve Tekirdağ UMKE ekiplerimiz ile birlikte Lalapaşa İlçemizin Kalkansögüt köyü kırsalında yıllık planlarımız çerçevesinde bölgemizde olası yaşanabilecek afetlere hazırlıklı olmak amacıyla, özellikle afetlerde ekip çalışması, çevre sağlığı hizmetleri, afet psikolojisi, afetzedelere yönelik temel yaşam teknikleri gibi konularda aramıza yeni katılan 15 UMKE gönüllüsüne eğitimler verilmiştir. Edirne İl Koordinatör Müdürlüğü olarak afet sağlık ekiplerimize yeni güç katacak olan arkadaşlarıma hoş geldiniz diyor, Türkiye'de ve dünyada afet yönetimi konusunda her daim hazır olmak için bu tür çalışmalara devam edeceğimizi buradan beyan ediyorum” dedi.

Üç gün süren teorik eğitimde UMKE gönüllülerine afet ve olağandışı durumlara ilişkin  genel bakış, UMKE görev tanımları ve mevzuat, Türkiye’de ve dünyada afet yönetimi,  afetlerde çevre sağlığı hizmetleri ve afet epidemiyolojisi, afet psikolojisi, stres ve çatışma yönetimi, afet ortamında ekip çalışması ve yönetimi, afet lojistiği ve UMKE malzemeleri, taşıma teknikleri, enkaz güvenliği, olay yeri güvenliği ve yönetimi, haberleşme teknikleri, temel kampçılık, afet ve olağan dışı durumlarda hayatı idame ettirme, havayolu ve damaryolu sağlama, temel yaşam desteği, kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer enkaz altındaki hastaya medikal yaklaşım ve crush (ezilme) sendromu konularında eğitimler verildi. Bölge illeri ile birlikte 70’e yakın UMKE personelinin katılımıyla gerçekleşen uygulamalı eğitimlerde ise arazide yön bulma, enkazda tıbbi müdahale ve tahliye becerilerinin arttırılmasına yönelik eğitimler verildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Edirne haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Edirne haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde UMKE gönüllülerine temel eğitim haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:24
  • Guneş
   06:19
  • Öğle
   13:29
  • İkindi
   17:17
  • Akşam
   20:17
  • Yatsı
   21:56
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı