Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ümit Sayın'ın avukatı istifa etti

  CEM TURSUN- İSTANBUL-DHA
  28 Aralık 2009 - 14:59Son Güncelleme : 28 Aralık 2009 - 17:54

  Birinci Ergenekon Davası'nın 128.'nci duruşmasında Doç. Dr. Ümit Sayın’ın avukatı Mehmet Aytekin, Sayın’ı savunma görevinden istifa etti.

  Ergenekon davasıyla birleştirilen Danıştay ve Cumhuriyet gazetesine saldırı davasının sanığı Osman Yıldırım’a 12 Kasım tarihinde başlayan çapraz sorgusunun 6’ıncı gününde sanık avukatları soru yöneltti. Duruşmada ilk sözü alan Muzaffer Tekin’in avukatı Selin Deviren Tahtabiçen ile sanık Osman Yıldırım arasında tartışmaya varan diyaloglar yaşandı. Tahtabiçen, Osman Yıldırım’a sık sık ifadelerinin çelişkili olduğunu söyleyerek, “Burada hepimiz adalete yardımcı olmak için uğraşıyoruz. Siz de bize yardımcı olun" diye konuştu. Bunun üzerine Yıldırım , “Siz mi adalete yardımcı oluyorsunuz" dedi.

   

  SAMET KUŞÇU’NUN DURUMUNA DÜŞTÜM

   

  Mahkeme Başkanı Köksal Şengün tarafından avukatla tartışmaya girmemesi konusunda uyarılan Yıldırım, “Adalete yardımcı olduğum için Samet Kuşçu’nun durumuna düştüm. 20 yıl önceki cezayı yatıyorum sayın başkan! Adalete yardımcı olduğum için" şeklinde konuştu.

   

  ÜMİT SAYIN’IN AVUKATI İSTİFA ETTİ

   

  Ergenekon davası sanıklarından Doç. Dr. Ümit Sayın’ın avukatı Mehmet Aytekin, Sayın’ı savunma görevinden istifa etti. Sayın için ‘’Akli melekelerini yitirmiş biridir’’ ifadesini kullanan avukat Aytekin, ‘’Gizli tanık olduğuna göre Ümit Sayın’ın artık avukatlığa ihtiyacı yok. Sayın’ın avukatlığını üstlenme görevimden istifa ediyorum’’ dedi.

   

  'ŞU ANA KADAR NEREDEYDİNİZ?'

   

  Mahkeme Başkanı Köksal Şengün'ün ‘’Öyleyse şu ana kadar neden gerekeni yapmadınız’’ sorusuna Aytekin, ‘’Ümit Sayın bana Mayıs ayında savcıya verdiği ifadesi diye bir sayfa verdi. Ben de baktım o ifadede bir şey yoktu. Gizli tanık olduğunu burada 7 Aralık’ta söyledi’’ diye cevap verdi.

   

  Başkan Şengün de Sayın’ın burada gizli tanık olarak ifade vermediğini dile getirdi. Avukatın istifası kendisine sorulan Sayın, ‘’Söyleyeceğim bir şey yok. Çekilmek istiyorsa çekilsin. Bana barodan başka bir avukat verilsin’’ dedi.

   

  SAYIN DANIŞTAY SANIKLARIYLA AYNI YERDE OTURUYOR

   

  Öte yandan, Ümit Sayın’ın duruşma yerindeki yerinin değiştiği görüldü. Daha önce Ergenekon sanıklarıyla yan yana oturtulan Sayın’ın bu kez Danıştay sanıklarının oturduğu bölüme alındı.

   

  SAMET KUŞÇU KİMDİR?

   

  Binbaşı Samet Kuşçu, 1958'de Cumhuriyet tarihinde su yüzüne çıkan ilk darbe girişimi olarak görülen "9 Subay Olayı'nda ordu içindeki cunta yapılanmasını ihbar eden ve ihtilalci subaylardan öğrendiği isimleri Başbakan Adnan Menderes'e kadar duyuran isim olarak biliniyor. 26 Mayıs 1958'de başlayıp altı ay süren yargılama sonunda, amaçları DP hükümetini devirmek olan sekiz subay beraat ederken, onları ihbar eden Binbaşı Kuşçu, '9 Subay Olayı'nda hüküm giyen tek kişi oldu. Samet Kuşçu adı son olarak Albay Dursun Çiçek'in ıslak imzasıyla hazırlandığı iddia edilen "İrticayla Mücadele Eylem Planıönı ihbar eden meçhul subay olayında gündeme gelmişti.

    

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı