ANKARA HABERLERİ

Ümit Özdağ:Türk askerini,  bizi birinci derecede ilgilendirmeyen, çok riskli  görevlere, maceralara göndermeyin  

DHA
18.10.2017 - 14:07Son Güncelleme :
Yerel Haberler
DHA

Nursima KESKİN / ANKARA, (DHA) - BAĞIMSIZ Milletvekili Ümit Özdağ, Somali'de gerçeklieştirilen  bombalı saldırının hedefinin Türk büyükelçiliği ve Türk askeri birliğinin olduğu yönünde iddiaların konuşulduğunu kaydederek "Bakın tekerlek kırılmadan, araba devrilmeden uyarıyoruz, Türk askerini, bu tür bizi birinci derecede ilgilendirmeyen, çok riskli, başarı şansı tartışmalı yerlere, görevlere, maceralara göndermeyin." dedi.

Bağımsız Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Ümit Özdağ, Irak askerinin Kerkük'e girmesinin ardından bölgenin  tekrar Irak egemenliğine girdiğini kaydeden Özdağ şunları söyledi: "Irak ordusunun gerçekleştirdiği askeri harekat neticesinde Kerkük'te tekrar Irak egemenliğinin belil ölçülerde kuruldu. Burada özel statünün oluşturulması gerekiyor. AKP'nin Irak politikası başarılı olmadı. Bu nedenle, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı (IKBY) Mesut Barzani'nin hayaller görmesinin mümkün kılındı. PKK ile mücadele, Türkmenler ve Kerkük konuları Barzani ile ticari ilişkilere kurban edildi. Bölgedeki belirsizlik PKK'nın bölgede hem siyasi hem de fiziki mevziler kazanmasına imkan sağlayacak bir zemin oluşturdu. Bugün Barzani ile de ABD ile de yaşanan sorunlar, AKP'nin izlemiş olduğu, ilkesiz, zeminsiz, çekingen politikaların sonucudur." 

ABD'nin PKK ve FETÖ'ye verdiği desteklere rağmen İncirlik'i kullanmasına izin verilmesini eleştiren Ümit Özdağ, şunları söyledi: "Dış politika ciddiyetsizlik kaldırmıyor. İçinde bulunulan dönemin ve bölgenin sürekli hata yapmayı kaldıracak bir zaman ve coğrafya değil. Dış politikanın Ortadoğu'da da çöktü. Somali'de gerçekleştirilen bombalı saldırıda esas hedef Türk büyükelçiliği ve Türk askeri birliğin olduğu yönünde iddialar var. Bakın tekerlek kırılmadan, araba devrilmeden uyarıyoruz, Türk askerini, bu tür bizi birinci derecede ilgilendirmeyen, çok riskli, başarı şansı tartışmalı yerlere, görevlere, maceralara göndermeyin." 
Kerkük'te Türkiye'nin pozisyonunun ne olması gerektiğinin sorulması üzerine Özdağ şunları söyledi: "Türkiye'nin bölgesel aktörlerle daha yakın ilişkide olması, bölgedeki bölücü yapıların milli devletlerinin sınırlarını değiştirmesini engelleyici kararlı politika uygulanması, Barzani'nin bağımsızlık rüyalarını teşvik edici politika izlenmemesi, Habur Sınır Kapısı'nın kapatılması, uçuşların gerçek anlamda durdurulması, Bağdat ve Tahran ile birlikte Barzani'nin ekonomik ambargo içine itilmesi gerekiyor. Ayrıca  bölgedeki sınır değişikliklerini engelleyici askeri hazırlıkların da yapılması gerekiyor" 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ümit Özdağ:Türk askerini,  bizi birinci derecede ilgilendirmeyen, çok riskli  görevlere, maceralara göndermeyin   haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Nisan 2018, Cumartesi
 • İmsak
  04:37
 • Guneş
  06:06
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  16:35
 • Akşam
  19:32
 • Yatsı
  20:55
Sayfa Başı