« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ümit Özat'a 10 soru

Dün gece Habertürk'te yayınlanan bir spor programında eski futbolcu Ümit Özat'ın yorumcu Simge Fıstıkoğlu'na "Ben sizinle futbol konuşmam" diyerek tartışıp stüdyoyu terk etmesi gündeme bomba gibi düştü. Birçok spor yorumcusu ve yazar bu tartışmayla ilgili yorumda bulunurken, Hürriyet yazarı Banu TUNA Ümit Özat'a 10 soru yöneltti.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

İşte Tuna'nın 10 sorusu;

Ümit Özat’a 10 soru

1. Son baktığımda futbolun sözlükteki tanımı şuydu “ Topu, kafa veya ayak vuruşları ile karşı kaleye sokma kuralına dayanan ve on birer kişilik iki takım arasında oynanan top oyunu, ayak topu.” Bu cümlenin neresinde kuantum fiziği, roket bilimi geçiyor da, IQ’sunun erkekleri geçtiği daha birkaç ay önce bilimsel olarak kanıtlanmış kadınlar tarafından futbol anlaşılamasın?
2. Futbol hayatınız sırasında o çok sofistike kılıflar ördüğünüz top, başınıza gereğinden fazla mı denk geldi de seksist oldunuz, yoksa doğuştan sahip olduğunuz bir özellik mi?
3. Edebiyat eleştirmenlerinin roman yazdığını, sinema eleştirenlerinin film çektiğini, sanat eleştirmenlerinin birer Picasso olduğunu mu sanmaktasınız ki, futbol eleştirisi getiren biri ille de futbolcu olsun?
4. Ama önce şunu sorayım: Eleştirmen ne demek biliyor musunuz?
5. Milyonlarca insanın önünde bir kadına ‘bu teyze’ diyerek sözüm ona aşağılamaya, hafife almaya utanmıyor musunuz?
6. İddia ettiğiniz gibi futbol erkeklerin, yemek kadınların yatkın olduğu bir dalsa dünyaca ünlü aşçıların erkek olmasını nasıl açıklayacaksınız?
7. Televizyona çıkıp birlikte bir tartışma programına katıldığınız ve o sırada hitap ettiğiniz kadının yüzüne bakmamak nasıl bir ruh halinin tezahürü  
8. Bir meslektaşınıza yıllar evvel ‘maymun hapı içmiş’ dediğinizi hatırlıyor musunuz?
9. Jacqui Oatley adını duydunuz mu? Nasıl olsa merak etmezsiniz, ben söyleyeyim kendisi futbolun beşiği kabul edilen İngiltere’de, dünyaca ünlü bir futbol yorumcusudur.
10. Kadınlardan ve akşam akşam sinirini bozduğunuz tüm TV izleyicisinden özür dilemeyi düşünüyor musunuz?

KADINLAR FUTBOLDAN ANLAR MI?
İşte yazarlardan görüşler

İŞTE O ANLAR - WEB TV

KADIN FUTBOL YORUMCUSU OLMALI MI? /ANKET


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler