Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ümit Kızlar İstanbul'da galibiyetle başladı

Uluslararası Ümit Kızlar Turnuvası’nın ilk gün kapanış maçında Ümit Kız Milli Takımımız, Beyaz Rusya’yı 73-60 devirdi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Karşılaşmaya Olcay Çakır’ın turnikesi ve Ayşe Cora’nın bulduğu 3 sayılık basketlerle 5-0 başlayan Ümit Kız Milli Takım, Gizem Başaran ile Ayşegül Günay’ın da devreye girmesiyle 7 sayılık farkı yakaladı (9-2). Savunmada pota altını iyi kapatan, hücumda da içeri penetrelerle Beyaz Rusya’nın dengesini bozan Ay – Yıldızlılarımız, bunlara karşın ilk çeyrekte oldukça basit top kayıpları yaptı. Beyaz Rusya çoğunlukla dış atışlarla sonuca gitmeye çalışsa da düşük yüzdede kaldı ve ilk periyot millilerimizin 18-13’lük üstünlüğüyle tamamlandı.

İkinci periyota Gizem’in basketiyle başlayan Ay – Yıldızlılarımız, oyunun bu bölümünde de basit top kayıpları yapmayı sürdürünce Beyaz Rusya bir ara farkı 1 sayıya kadar (26-25) indirdi. Bu dakikadan sonra toparlanan Ümit Kız Milli Takım, Ayşe Cora ve Olcay Çakır’ın tekrar devreye girmesiyle beraber Beyaz Rusya’nın öne geçmesini engelledi. Bu ikili yaptığı asistlerle takımımıza hayat verirken, özellikle pota altında topla buluşturdukları Gizem’in sayıları farkın tekrar açılmasını sağladı. Ve de Ay – Yıldızlılarımız soyunma odasına Ayşe Cora’nın bulduğu basketin ardından 35-29 önde girdi.

Mücadelenin ikinci devresine Ay – Yıldızlılarımız nispeten daha rahat bir oyun çıkarttı. İlk yarıda olduğu gibi Beyaz Rusya’ya ribauntlarda büyük üstünlük kuran millilerimiz, buna karşın top kayıplarına bir çözüm üretemedi. Ferda Yıldız’ın attığı basketin ardından oyuna giren bütün oyuncularımız 3. çeyrek itibarıyla skora katkı yapmış oldu. Ümit Kızlar, Olcay Çakır ve Özge Kavurmacıoğlu ile sayılar bulurken Beyaz Rusya bunlara Lipinskaya ile Ivanshchanka ile cevap verdi. Oyunun bu bölümü de takımımızın 10 sayılık üstünlüğüyle geçildi (50-40).

Final çeyreğine iyi başlayan taraf Beyaz Rusya oldu. Filonchyk ve Ivanshchanka’nın sayılarıyla 9-2’lik bir seri yakalayan rakibimiz, farkı 3 sayıya kadar indirdi (52-49). Gizem Başaran’ın kenarda olduğu bu bölümde sahneye millilerimiz adına bu kez Özge Kavurmacıoğlu çıktı ve Beyaz Rusya pota altında üst üste sayılar bularak Ay – Yıldızlılarımızı rahatlattı. Cansu Köksal ve Ayşe Cora da skora katkı yapınca fark millilerimiz lehine tekrar açıldı. Karşılıklı basketlerin atıldığı karşılaşma, Ayşegül’ün bitime 2 saniye kala bulduğu 3 sayılık basketle 73-60 Ümit Kız Milli Takım’ın üstünlüğüyle sona erdi.

SALON: Ahmet Cömert
TÜRKİYE (73): Olcay Çakır 9 (3 ribaunt – 5 asist), Gülşah Duman 4, Ferda Yıldız 2 (2 ribaunt – 3 asist), Ayşe Cora 11 (2 ribaunt – 6 asist), Özge Kavurmacıoğlu 13 (12 ribaunt – 2 asist), Ecem Güler 4 (7 ribaunt – 2 asist), Cansu Köksal 5 (8 ribaunt – 2 asist), Nadya Zuyeva 2, Kübra Dicle 2 (3 ribaunt), Ayşegül Günay 5 (4 ribaunt), Gizem Başaran 16 (8 ribaunt)
BEYAZ RUSYA (60): Musatava 4, Lipinskaya 15 (6 ribaunt – 3 asist), Urbanovich 2 (6 ribaunt), Turomsha 3, Filonchyk 20 (5 ribaunt), Sivaplias, Soutsa 4, Baklaha 3, Ivanshchanka 9 (5 ribaunt), Rashchenia (1 ribaunt)
1. PERİYOT: 18-13
2. PERİYOT: 17-16
3. PERİYOT: 15-11
4. PERİYOT: 23-20


Bunları da Beğenebilirsiniz