Ege Haberleri

  UMEM Beceri'10 Projesi tarım ve hizmet sektöründe

  İZMİR, (DHA)
  24.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliği ile başlatılan UMEM Beceri'10 projesi 81 ilde uygulanmaya devam ediyor.

  İzmir'deki koordinasyonunu Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın (EBSO) üstlendiği UMEM Beceri'10 projesi kapsamında sanayiden sonra şimdi de tarım ve hizmet sektörlerinde de nitelikli eleman yetiştirilecek.
  Proje kapsamında şimdiye kadar işgücü piyasasının ihtiyaçlarına yönelik olarak 2 bin 500'e yakın kurs açıldı. Bu kurslardan başarıyla mezun olan kursiyerlerin çoğu projeye katılan firmalarca istihdam edildi. 2011 yılında sadece sanayi alanında açılan UMEM Beceri'10 projesi kursları işgücü piyasasının ihtiyaçlarına cevap vermesi ve yüksek istihdam oranları yakalaması sonucunda hem işverenler hem de işsizler için tercih sebebi oldu.
  Sanayi alanında başarıyla uygulanan projenin, 2012 yılında taraflarca imzalanan protokolle hizmet ve tarım sektörlerine genişletilmesine karar verildi. Bu doğrultuda, hizmet ve tarım sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların işgücü ihtiyaçlarına yönelik kurs açılabilecek. Bu kurslarda yetişen ve sertifika sahibi olmaya hak kazanan kursiyerlerin çoğu da istihdam edilecek.
  1 Nisan 2012 tarihinden itibaren UMEM Beceri'10 projesi kurslarına katılan kursiyerler teorik ve işbaşı eğitimi süresince günlük 20 TL. alacaklar. Kursiyerlere kurs süresince “İş kazası ve meslek hastalığı sigortası” ve “Genel sağlık sigortası” yaptırılacak. Kurslarda başarılı olan kursiyerleri istihdam eden firmalar ise şu istihdam teşviklerinden faydalanabilecekler: 18-29 yaş arası erkek ve yaşa bakılmaksızın kadınları istihdam eden firmaların 42 ay süreyle (3.5 yıl), 30 yaş üzerindeki erkekleri istihdam eden firmaların 30 ay süreyle “Sigorta primi işveren payı” ödemeleri İŞKUR tarafından karşılanacak.
  Detaylı bilgi almak isteyenler www.beceri10.org.tr ve www.umem.org.tr adreslerinden ve 7/24 UMEM Beceri'10 Çağrı Merkezi 444 86 36 no lu telefondan faydalanabilir.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı