Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Umarım dili sürçmüştür

  ANKARA
  20 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 20 Aralık 2009 - 00:46

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD’deki bir televizyon programında “Çarmıha gerildik” diyen Fener Rum Patriği Bartholomeos’a tepki gösterdi.

  Davutoğlu, “Çarmıh benzetmesini son derece talihsiz bir benzetme olarak telakki ediyoruz. Umarım dili sürçmüştür” dedi. Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı’nda dün yapılan Reform İzleme Grubu (RİG) toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Bartholomeos’un sözlerine şu yanıtı verdi: “Çarmıh benzetmesini son derece talihsiz bir benzetme olarak telakki ediyoruz. Bizim tarih ve geleneğimizde hiçbir zaman çarmıh olmamıştır, olmayacaktır. Bu benzetmeyi kendisinin olgun şahsiyetiyle bağdaştıramamaktayım. Türk milletinin tarihi dini tolerans üzerine inşa edilmiştir. Bunu arzu edilmemiş bir dil sürçmesi olarak görmeyi ümit ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti, laik, demokratik bir hukuk devletidir. Vatandaşlarını dini kimlikleriyle değerlendirmez. Bütün vatandaşlarımız eşit vatandaşlarımızdır. Sayın Bartholomeos, şikayetleri varsa ilgili mercileri vardır, bize ulaştırılabilir. Gerekli çalışmalar yapılabilir. Hak etmediğimiz karşılaştırmaları kabul edemeyiz.”

  CBS’e konuşmuştu

  Amerikan CBS televizyonunun ünlü “60 Dakika” programına katılan Patrik Bartholomeos, kendisinin ve Türkiye’de yaşayan yaklaşık 4 bin Rum’un sorunlarını anlatmıştı. Bartholomeos, Türkiye’de ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördüklerini belirterek şunları söylemişti: “Türkiye’de azınlık olarak yaşamak suç değil. Fakat bize ikinci sınıf muamelesi yapılıyor. Haklarımızı Türk vatandaşları gibi kullanabildiğimizi düşünmüyoruz. Kendimi Türkiye’de, 2 bin yıllık Patrikhane’nin yok olmasını bekleyen bir hükümetin altında yaşarken, çarmıha gerilmiş gibi hissediyorum.”

  Açıklama yapacak


  Bartholomeos’un avukatı Kezban Hatemi, müvekkilinin, CBS televizyonu muhabiri ile yaptığı ropörtajdaki sözlerinin kamuoyu tarafından yanlış anlaşılmaması için önümüzdeki hafta bir açıklama yapacağını söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı