« Hürriyet.com.tr
MENÜ

'Umarım bir daha üzülmeyiz'

TÜRKİYE Futbol Direktörü Fatih Terim'in Odense'nin Trefor Park Stadı'nda düzenlediği basın toplantısına eski Türkiye A Milli Takım Teknik Direktörü Sepp Piontek de katıldı.

Ali Naci KÜÇÜK
SON GÜNCELLEME

İŞTE FATİH TERİM'İN DANİMARKA MAÇI ÖNCESİ AÇIKLAMALARI;

TÜRKİYE Futbol Direktörü Fatih Terim, Danimarka maçı öncesinde düzenlediği basın toplantısında “ Avrupa Şampiyonasına gitmek istiyoruz” dedi ve önemli açıklamalara imza attı. Terim, “Şimdi biz 4 senelik plan yaptık. Dünya kupasına bir takım hazırlıyoruz. Buradan Avrupa Şampiyonasına hazırlanmıyoruz manası çıkmasın. Önemsiyoruz ve oraya gitmek de istiyoruz. Gidelim de nasıl gidersek gidelim. Mümkünse direk gidelim. Onu amaçlıyoruz. Bu Dünya kupasını herkes gördükten sonra, bizim orada olmamız halinde renk katacağımızı, çoğu takımdan iyi olduğumuzu herkes söyledi. Umarım bu üzüntüyü bir daha yaşamaz, hep oralarda oluruz. Amacımız bu şampiyonaya gitmek. Nasıl gideriz, bilmiyorum. Mümkünse en iyi şekilde gidelim. Orada olmak bize çok yakışacaktır” dedi.

Grupta bulunan rakiplerin geçmişte Türkiye’nin çok fazla canını yaktığını belirten Fatih Terim, “ Her takım bize her şeyi yapmış geçmişte. Letonya’da, İzlanda zaten bize gereğini yapmış. Hollanda ile zaten yakın zamanda oynamışız. Çek Cumhuriyeti bildiğimiz ciddi rakip. Böyle baktığımızda Kazakistan’da da suni çimde oynayacağız. O dahil her rakibi ciddiye almamız gereken grup. 1 puan sizi yolunuzdan alıkoyabiliyor. Rakip ayırt etmeksizin oynayıp yüreğimizi koyup sistemimizi her maça yansıtmak lazım. Rakiplerimizin de hayallerini Avrupa Şampiyonasına gitmek süslüyor. O yüzden dikkat etmeliyiz” dedi.

Her milli maç öncesinde büyük kulüplerin futbolcuları arasında gerilim yaşandığı ile alakalı bir soru üzerine Fatih Terim, Huzur bizim için çok önemli. Gönül ister ki herkes huzurlu gelsin. Daha ligin başındayız. Öyle zamanlarda çağıracağız ki ateşler içinde herkes. Kayıplar, umutsuzluklar olacak. Milli takım hocaları bunu bilmeliler. Lig takımından seçtiğiniz için birinin sevinci diğerinin üzüntüsü…Buranın sıcak ortamı onları kucakladığı için çabuk kötü enerjiyi atıyorlar. Burada aile ortamı oluşuyor. Onu da ısrarla söylüyorum. Bu zaten yansır o atmosfer. Bunu bildiğimiz için burayı biz güzel bir iklime çevirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Danimarka maçının iyi bir prova olacağını belirten Fatih Terim, “ İyi bir prova olacak. Gitmememin üzüntüsünü yaşayan ülkelerden birisi Danimarka. İyi bir hazırlık maçı olacak. Tempolu, neredeyse puan maçını oynatmayacak bir mücadele olacak. Umarım bizi gerek futbol gerek skor olarak memnun edecek bir maç olur. İzlanda’ya da hazır bir görüntü çizeriz umarım. İyi bir takımla oynayacağız. Gidemediği grupta İtalya ve İngiltere arkasından gidemedi. Bir defa İzlanda gibi hatta ondan iyi bir takım. Onu seçtik. Testimiz bizi doğru yere götürsün diye…Zaten İSkandnavya’ya yakınız. Ben hazırlık maçlarının, puan maçları gibi ciddi geçmesinden yanayım. Mümkünse önemli takımlarla oynamaktan yanayım” dedi.

Milli takımda Semih, Hakan ve Arda’nın hafif sakatlıkları bulunduğunu belirten Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, “ Bazı futbolcularımızı oynatma ihtimalimiz yok. Maalesef doktorlar ve bize gelmeleri arıza olanlar var. Bir tanesi Hakan üst adalesi, tatsız gözüküyor. Arda, İzlanda maçı hedef koymuş durumdayız. 1 aydır oynamıyor. Dün ilk defa topla bizle oynadı. Doktorlar o izni verdi. Yarım saat 20 dakika Arda’yı koyabiliriz. Mustafa’nın sakatlığı vardı, dinlendirdik. Semih maalesef rahatsız. Bu 5 6 gün onun için iyi olacak. Tabii herkesin oynama isteği beni sevindiriyor. Herkesin herhangi sebep bahane sığındmadan milli forma giyme isteği beni mutlu ediyor. Bizde kulüplere en salim şekilde göndermek istiyoruz. İnsan hayatı bizim için çok önemli. Kaybedilecek, kazanılacak maçlardan dahi daha önemli insan sağlıığı. Bu tip kararları oyuncularımızın duygusallığının dışında almaya çalışacağız. 6 değişiklik hakkımızı var ve bunun hepsini kullanacağız. Hem 17 kullanacağız, hem de risk yapmayalım. Herkesi görelim” dedi.

Fatih Terim basın toplantısının sonunda ise espri ile Piontek’in geldiğini “ Bu arada sayın Sepp Piontek hocamız geldile” diyerek espri yaptı ve “ Doyu have any question?” “Sorunuz var mı?” diyerek herkesi güldürdü…

'PIONTEK'E ÇOK ŞEY BORÇLUYUM'

Daha sonra basın toplantısı bitiminde Sepp Piontek ile beraber basın mensuplarına poz veren Fatih Terim, milli takımda birlikte görev yaptığı teknik adam için " Yine söylüyorum ona çok şey borçluyum. Böyle bir insanı tanımaktan dolayı çok mutluyum. Bir dost kazandık. O benim hocam. Hem hoca, hem dost, ailecek sevdiğim bir insan kendisi... O kadar güzel günler yaşadık birlikte. Mesela 2000 yılındaki kupa finali öncesinde UEFA kendisini görevlendirmişti. Kafilede bizimle beraber kalmıştı. Maçtan önce maçtan sonra verdiği desteği asla unutamam. Hani Türkiye'de yeni bir tabir var ya 'Adam gibi Adam' diye...İşte onlardan birisi. Adam gibi adam" diyerek düşüncelerini paylaştı.

Ardından Sepp Piontek Fatih Terim ile birlikte fotoğraf çektirmelerinin ardından espriyi patlattı, " Danimarka takımı kıskanacak bunları" dedi.

TERİM'İ YERE GÖĞE SIĞDIRAMADI

SEPP Piontek, Türkiye A Milli Takımının Avrupa Şampiyonasına katılma şansını değerlendirdi ve ekledi " Bu işi Türkiye'de en iyi yapabilecek kişi Fatih Terim'dir"

Alman teknik adam, basın toplantısı sonrasında gazetecilerle yaptığı sohbette önemli açıklamalara imza attı. Piontek, " Türkiye'nin gruptan kesin olarak çıkacağına inanıyorum. İzlanda kötü bir rakip değil. Fatih Terim Türkiye’de bu işi en iyi yapabilecek kişi. Onun varlığı Türkiye’nin şansını yükseltiyor. Türkiye İzlanda’dan daha iyi bir takım. Fatih Terim, Türkiye’yi çok iyi tanıyor. Ve bu tip rakiplere karşı ne yapacağını çok iyi biliyor. Grupta Hollanda zor bir rakip. Yalnız Türkiye, bana göre Hollanda’yı yenebilir. Bu asla benim için sürpriz olmaz. Çek Cumhuriyeti eski gücünde değiller. Çok uzaktalar. Danimarka onları iki defa grup maçlarında yendi. Letonya ve Kazakistan gibi takımların ciddiye alınması gerekli. Bunu yaptığı zaman bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Bu 3 takımı da Türkiye’nin yenmesi gerekir. Fatih terim bu takımda akıllıdır. Ben Türkiye’nin ilk maçta İzlanda’yı yeneceğini düşünüyorum. En kötü ihtimalle berabere kalırlar” dedi.

TÜRKİYE A Milli takım futbolcusu Mustafa Pektemek de düzenlenen basın toplantısında " Tabii ki yeni bir başlangıç bizim için. Son hazırlık maçımıza çıkacağız. Umarım iyi bir maç olur. Ve İzlanda maçına çıkacağımız için inşallah iyi görüntü veririz. Tabii ki heyecanlıyım. Elimden geleni yapıyorum buraya gelmek için. Bundan sonra da bu şekilde devam etmek için her şeyi yapacağım" diye konuştu.
Fatih Terim'de Mustafa Pektemek'in hem performansı, hem karakter ve kişiliği ile takdir ettikleri bir oyuncu olduğunu ifade etti.

İŞTE MİLLİ TAKIM MUHTEMEL 11'İ

Onur, Gökhan, Ömer, Ersan, Caner, Selçuk, M.Topal, Olcan, Oğuzhan, Mustafa Pektemek, Burak


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler