GeriSpor Ulusoy'a özgürlük
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ulusoy'a özgürlük

Ulusoy'a özgürlük
refid:3747817 ilişkili resim dosyası

Anayasa Mahkemesi, adayların "yüksek okul mezunu olma zorunluluğu" şartını içeren yasa maddesini iptal etti ve yürütmeyi durdurma kararı aldı. Haluk Ulusoy’un da bugün başkanlık için adaylığını açıklaması bekleniyor.

FUTBOL Federasyonu Genel Kurulu öncesi en çok merak edilen konulardan biri, lise mezunu olduğu için aday olamayan Haluk Ulusoy’un durumuydu. CHP’nin verdiği iptal davasını görüşen Anayasa Mahkemesi, Ulusoy’un önündeki tek engeli kaldırdı ve adaylık yolunu açtı.

Anayasa Mahkemesi, dün yaptığı görüşmede başkan adaylarında ’yüksek okul mezunu olma’ şartıyla ilgili yasa maddesinin iptaline ve yürürtmenin durdurulmasına karar verdi.

Uzun süren toplantı sonunda bir açıklama yapan Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, 3813 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu’nun kanunda yer alan "yüksek okul mezunu olma" şartı ile ilgili maddenin iptaline oy çokluğuyla (8’e 3) karar verdiklerini, yürütmenin durdurulmasını ise oy birliğiyle kabul ettiklerini açıkladı. Kılıç, yürürlüğü durdurma kararının bugün Resmi Gazete’de yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderileceğini kaydetti.

Dengeler değişti

Açıklanan bu karardan sonra Haluk Ulusoy’a 19-20 Ocak’ta Ankara’da yapılacak Futbol Federasyonu Olağan Genel Kurulu’nda başkan adayı olma yolu açıldı. Ulusoy’un da bugün saat 11.00’de basın toplantısı yaparak başkan adaylığını resmen açıklaması bekleniyor. Delegeler üzerindeki ağırlığıyla bilinen Haluk Ulusoy’a başkan adaylığı yolunun açılması olağanüstü genel kurul öncesinde tüm dengeleri değiştireceği söyleniyor.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken, mevcut yönetimin başkanvekili Hasan Doğan, yeni oluşum çalışmalarında kulüp başkanları ile toplantılarını sürdürüyor. Doğan, Ankaragücü Kulübü’nde başkan Cemal Aydın ve sarı lacivertli yöneticilerle bir araya gelerek fikir alışverişinde bulundu. Ayhan Bermek’in kendi listesine alacağını açıkladığı Doğan’ın, Ulusoy’a açık destek veren Aydın ile görüşmesi, "günün en dikkat çekici gelişmesi olarak kayıtlara geçti. Öte yandan Anayasa Mahkemesi dünkü görüşmede, hakim ve savcılara fedarasyon kurul üyeliği yasağı getirme kararı alırken, holiganların da karakolda bekleme zorunluluğunu kaldırdı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle