Ulusoy: ‘Krizi önceden gördük, tedbir aldık’

Ufuk AKTUĞ/İSKENDERUN (Hatay), (DHA)
10.10.2008 - 18:56 | Son Güncelleme:

OYAK Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, yaşanan küresel krizi önceden görerek tedbir aldıklarını, krizi OYAK ailesi olarak hafif atlatacaklarını belirterek lüks tüketimlerden vazgeçilmesi uyarısında bulundu.

OYAK Grubu’na bağlı İskenderun Demir Çelik (İSDEMİR) Tesisleri’nde yapılan ‘Modernizasyon, Değişim ve Yatırım Projelerinin (MDY) tanıtım toplantısına Coşkun Ulusoy’un yanı sıra Erdemir Genel Müdürü Oğuz Özgen, İSDEMİR Genel Müdürü İsmail Akçakmak, şirket yöneticileri, yerli ve yabancı basın mensupları katıldı. Genel Müdür İsmail Akçakmak’ın proje hakkında bilgi verdiği toplantıda konuşan Coşkun Ulusoy, bugün yaşanan ekonomik krizin her geçen gün kötüye gidebileceğini, zaman zaman yaşanacak çıkışların şaşırtmaması gerektiğini söyledi.

Bu krizi 2000’li yıllarda yaşadıklarını hatırlatan Ulusoy, “Problemin kısa sürede çözülemeyeceği belli. Kriz 2010’a kadar devam edecek. Biz OYAK olarak sıkıntı yaşayacağız ancak nakit ve kredi sorunumuz olmadığından hafif atlatacağız. Tedbirlerimizi aldık 5.7 milyar YTL nakit paramız var. Bu boyutta üzüntümüz olmayacaktır. Ancak aynı gemide yüzüyoruz. Herkesin ve devletin gereksiz harcamalardan kaçınılması gerekmektedir. Havyar, şarap ithal etmeye lüks tüketime gerek yok. Kişiler de Türkiye’de ayağını yorganına göre uzatmalı. Devlet yatırmalarını yerinde harcamalı” dedi.

AVRUPA’DA FIRSAT KOLLUYORUZ

Dünyada yaşanan kriz nedeni ile Avrupa’daki firmaların değerinin yüzde 10 oranında değer kaybettiğini de anlatan Ulusoy, yurt dışında yatırım yapmayı istediklerini vurgulayarak, “Bizim ülkemizde yabancılar yatırım yapmaktadır. Biz de neden yurt dışında yapmayalım. Fırsatları kolluyoruz. Şirketlerin fiyatları düşmeye devam ediyor, takip ediyoruz uygun zaman 2009 gibi görülüyor. Özellikle madencilik ve yeraltı kaynakları kömür, demir cevheri gibi kaynaklar konusunda dünyada gizli bir savaş var. Bu savaşın içinde biz de olmak istiyoruz.

Bu savaşlar aynı zamanda önümüzdeki yıllarda dünyada kutuplaşmalara neden olacak. Sertlikler başlayacak çıkar kavgaları olacak. Ekonomi ve politika önümüzdeki on yıl içinde aynı olmayacak” diye konuştu. Sektörde enerjinin dün olduğu gibi bugünde çok önemli olduğuna değinen Ulusoy, nükleer enerji yatırımını şartların uygun olması durumunda değerlendirebileceklerini kaydetti. İSDEMİR’in OYAK Grubu’na geçmesiyle birlikte 3 milyar dolarlık yatırım hamlesi yaptıklarını ve bu yatırım tutarının Cumhuriyet tarihinde tek kalemde yapılan en büyük yatırım rakamı olduğunu vurgulayan Ulusoy, bu yatırımlarla birlikte İSDEMİR’in de içinde bulunduğu ERDEMİR’in AB ülkeleri içinde 4’üncü sıraya çıkacağını anlattı.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı