Ulusoy, Koçfinans'tan ayrıldı

Hürriyet Haber
17 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 17 Temmuz 1999 - 00:01

Dört yıl önce Ziraat Bankası'ndan istifa ederek Koç Grubu'na geçen ve Türkiye'nin ilk tüketici finansman şirketini kuran Koç Tüketici Finansmanı (Koçfinans) Genel Müdürü Coşkun Ulusoy görevinden dün istifa etti. Ulusoy'un bu ay sonuna kadar görevini sürdüreceği belirtildi.

1994 sonunda 7 yıl sürdürdüğü Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü görevinden olaylı bir şekilde ayrılan Coşkun Ulusoy, bu süre içinde Ziraat'ı dünyanın en büyük bankası arasında 452'inci sıradan 202'inci sıraya taşımıştı.

ÇİLLER İLE TAKIŞTI

Ancak dönemin Başbakanı Tansu Çiller ile anlaşamayınca Ulusoy, yedi yıl sürdürdüğü Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü'nden 1994 sonunda olaylı bir şekilde istifa etti. Ulusoy o dönemde Çiller'in banka faizlerinin aşağı indirilmesi emrine itiraz eden ve uzun süre bu konuda direnen tek banka genel müdürüydü.

Ziraat'ten ayrıldıktan sonra birkaç ay dinlenen Ulusoy, daha sonra Koç'tan gelen teklifi değerlendirerek, Koç Grubu'na katıldı. 1995 Ocak ayında Türkiye'nin ilk tüketici finansman şirketini Koçfinans'ı kurdu. Koçfinans'ı sıfırdan kuran Ulusoy, şirketi Türkiye'nin yüzbinlerce kişiye trilyonlarca tüketici kredisi açan dev finans şirketlerinden biri haline getirmeyi başardı. Koçfinans 1998 yılında 517 bin kişiye tüketici kredisi kullandırdı.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı