« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Uluslararası yarışmada Türk takımı yok

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, startını verdiği “İstanbul Europa Race” yelken yarışlarında hiç Türk takımı bulunmamasından dolayı üzgün olduğunu dile getirdi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Yarışmanın startını Başbakan verdi -Galeri

Startı Tayyip Erdoğan verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, startını verdiği “İstanbul Europa Race” yelken yarışlarının İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olma sürecine önemli tanıtım desteği sağlayacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan, “İstanbul Europa Race”in startını verdikten sonra Anadolu Ajansı ve TRT'ye yarış hakkında değerlendirmede bulundu.
Erdoğan, yarışın İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olma sürecine önemli tanıtım desteği sağlayacağını belirterek, ilk yarışın İstanbul'da başlamasının önemine işaret etti.

Sonraki organizasyonların çok farklı olacağını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu: “Üzüntümüz, yarışta Türk yelkencilerin olmayışı. Temenni ediyorum ki ikinci yarışta Türk yelkenciler de buna katılmış olsunlar. Bunun için gerekli çalışmaları arkadaşlarımız yapacaklar. Gerek spordan sorumlu Devlet Bakanı, gerek tanıtımdan sorumlu Devlet Bakanı müşterek çalışmayla sürece daha farklı katkıları olacak. Türkiye dışındaki tanıtımı da daha güçlü yapmış olacağız.”

Başbakan Erdoğan, daha sonra Devlet Bakanları Hayati Yazıcı, Faruk Nafiz Özak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte “Rotayat İstanbul” adlı tekneden, İstanbul Emniyet Müdürlüğüne ait bir tekneyle Ahırkapı açıklarında ayrılarak, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'ne geçti.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN ZOR ANLARI..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "İstanbul Europa Race"in startını verdi. Yarışmanın startını, Ahırkapı açıklarına tekneyle gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan verdi. Erdoğan'ın, start tabancasıyla verdiği başlama talimatıyla birlikte yelkenliler yola çıktı. Ancak bu o kadar kolay olmadı. Erdoğan, defalarca tetiğe basmasına rağmen start tabancası ateş almadı. Bir yetkili devreye girerek tabancayı işler hale getirdi.

Ancak bu kez de tabanca, Erdoğan daha havaya kaldırmadan erken patladı.Bunun üzerine yedek tabanca getirildi. erdoğan bu tabanca ile 3 kez havaya ateş ederek stardı verdi.Erdoğan da bir süre yarışı izledikten sonra tekneyle bölgeden ayrıldı. İstanbul'dan başlayan yarış, Nice ve Barcelona etaplarının ardından Fransa'nın Brest kentinde son bulacak. Türkiye ve İstanbul'un tanıtımına önemli katkı sağlaması beklenen etkinlikte Akdeniz, Atlantik ve Marş denizlerinde bir ay boyunca yarışacak olan yelkenliler 'İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti' bayrağı taşıyacak. Başbakan Erdoğan, startı verdikten sonra Devlet Bakanları Hayati Yazıcı, Faruk Nafiz Özak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte "Rotayat İstanbul" adlı tekneden, İstanbul Emniyet Müdürlüğüne ait bir tekneyle Ahırkapı açıklarında ayrılarak, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'ne geçti. Bu arada yandan, yarışı izlemek isteyen çok sayıda vatandaş erken saatlerden itibaren Ahırkapı sahilinde toplandı. Vatandaşlar, startın verilişini meraklı gözlerle izlerken, basın mensupları da gelişmeleri hem karadan, hem denizden takip etti.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz