Gündem Haberleri

  Uluslararası uyuşturucu kartelinin lideri yakalandı

  Hürriyet Planet
  05.09.2012 - 11:38 | Son Güncelleme:

  Meksika’nın, uluslararası bir yapılanmaya sahip en büyük uyuşturucu şebekelerinden, 'Körfez Karteli'nin lideri “El Gordo” lakaplı Mario Cardenas Guillen’in yakalandığı açıklandı.

  Uyuşturucu kartellerine savaş açan Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon’u sevindiren gelişme, aynı zamanda Calderon’un başlattığı mücadele sırasında şimdiye dek en üst mevkide uyuşturucu baronunun yakalandığı anlamına geliyor.

  Meksikalı bir yetkili, El Gordo’nın üstünde silahlar, askeri mühimmat, 10 bin dolar değerinde peso ve dört paket kokainle yakalandığını söyledi.

  Mario Cardenas'ın bugün yargı karşısına çıkarılması bekleniyor.

  El Gordo, örgütün başına, kardeşi Ezequiel Cardenas'ın 2010 yılında Meksika hükümetince öldürülmesiyle geçmişti. Ezequiel ise kurucu lider Osiel Cardenas'ın 2003'te ABD'de tutuklanmasının ardından görevi devralmıştı.

  LOS ZETAS'LA SAVAŞIYOR

  Körfez Karteli kendi eski silahlı kolu olan “Los Zetas”a karşı savaşıyor. Osiel Cardenas tarafından kurulan grup, 2010 senesinde kendi başına haraket etmeye başlamasıyla Körfez Karteli'nden ayrıldı ve iki grup arasında dehşet verici çatışmalar başladı.

  Bu çatışmalar hapishanelere de taşındı. Geçtiğimiz Ocak ayında 31 mahkum bu iki grup arası çıkan kavgada öldü. Her iki grup da, ülkenin bir numaralı uyuşturucu karteli olmak için savaşıyor.

  Uzmanlara göre El Gordo'nun yakalanması, örgütün kurucu ailesi Cardenas'lar tarafından bir hain olarak nitelendirilen "El Coss" lakaplı Jorge Eduardo Costilla Sanchez’in elini güçlendirecek bir gelişme. 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı