"Yorgo Kırbaki" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yorgo Kırbaki" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yorgo Kırbaki

Uluslararası turnuvayı iptal ettiren Türk

10 bin Euro ödüllü uluslararası satranç turnuvası Negroponte 2012 Türk satranç ustası Suat Atalık katılamadığı için iptal edildi. Nedeni; yurtdışına çıkışlarda her sporcuya imzalattırılan taahhütname.

/images/100/0x0/55eafe12f018fbb8f8a3f651

Atina’nın 80 kilometre kuzeyinde, sahili güzel, kafeleri, balıkçı tavernaları güzel Halkida şehrinde ‘Negroponte’ adıyla iki yılda bir uluslararası santranç turnuvası düzenleniyor.
İki yıl önceki turnuvaya 29 ülkeden 200’e yakın usta katıldı. Yunanistan’ı tanınmaz hale getiren ekonomik krize rağmen organizatörlerin ve sponsorların gayretiyle turnuvanın bu yıl da 9-17 Ağustos’ta yapılacağı ve toplam para ödülünün 10 bin Euro olacağı açıklandı.
Ne var ki turnuvanın arefesinde Negroponte 2012’nin aniden iptal edildiğini duyduk. Aklımıza ilk gelen, maddi imkansızlıklar oldu. Biraz araştırdık; yanılmışız. Uluslarararası satranç turnuvasının iptal edilmesinin nedeni bir Türk, Türkiye’nin büyük ustası Suat Atalık’mış meğer.
Haftalar öncesi organizatörler, büyük ustaya “Katılır mısınız?” diye soruyorlar, o da “Gelirim” diyor. Katılımcıların listesi Yunanistan Satranç Federasyonu’na iletililiyor. Birkaç gün sonra Federasyon’dan bir mektup: “Suat Atalık cezalı. Turnuvaya katılamaz.”
Hoppala!
Hemen nedeni sorululuyor tabii. Federasyon’dan ikinci bir mektup: “Atalık Türkiye Santranç Federasyonu tarafından 15 ay mahrumiyet cezasına çarptırıldı.”

MÜR BUGÜNDÜR

Ama organizatörler Türk satranççının katılmasında ısrarlı. Bu kez federasyon son mektubunda rest çekiyor: “Eğer Atalık Halkida’daki turnuvada yer alırsa, sonuçları resmi değerlendirmelere almayacağız. (Yani dereceler sayılmayacak) Ayrıca Atina’dan da satranç tahtaları göndermeyeceğiz.”
Organizatörler şaşkın. Büyük ustayı davet etmişler bir kere geri adım da atmıyorlar. Turnuva için gerekli elektronik satranç tahtaları Sırbistan’dan sağlanıyor. Ancak, performanslarının dikkate alınmayacağını öğrenen diğer yabancı satranç ustaları biri diğerinin ardından Halkida seyahatinden vazgeçiyor. Atalık da, “Turnuvaya sorun yaratmak istemiyorum. Çekiliyorum” mektubu yolluyor.
Organizatörler için başka çare kalmıyor: Negroponte 2012 iptal.
Buruktu içleri organizatörlerin. Türkiye Satranç Federasyonu’na da, Yunanistan Satranç Federasyonu’na da kızgınlardı. Hani hiç değilse son perdede ‘şeref golü’ gibi bir şey yapmak istediler.
2004’ten bu yana Yunanistan’daki turnuvalarda yer alan Suat Atalık Halkida’ya geldi. Organizatörler satranç tahtasının bir ucuna Atalık’ı diğer ucuna da Avrupa Şampiyonu Rus asıllı eşi Ekaterina’yı oturttu. Atalık çifti, şehrin dört ayrı yerinde santranç gösterisi yaptı.
Ya da bir diğer deyişle, tarihte ilk kez sadece bir karı-kocanın boy ölçüştüğü bir santranç turnuvası düzenlendi.
Merak ettik, Türk büyük ustaya verilen men cezasının nedenini.
Sabah gazetesinde 13 Mayıs 2012 tarihli bir haber: Atalık’ın bu cezayı almasının sebebi her sporcunun yurtdışına çıkarken imzalaması gereken bir taahhütnameyi imzalamaması. Yurtdışı çıkışlarda artık her sporcuya imzalatılan bu taahütnamenin amacı Türkiye’yi ve Türklüğü aşağılamanın engellenmesi. Turnuvanın iptali üzerinde bir iki gün geçti. Yine merak ettik. Bu defa da karı-koca kapışmasında kazanan kim oldu diye. Suat Atalık şampiyon.

X