Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Uluslararası staj yapma şansı

  Hürriyet Haber
  06 Kasım 2001 - 10:33Son Güncelleme : 06 Kasım 2001 - 10:33

  İyi bir kariyer için gerekli donanıma sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz? Uluslararası eğitim ve gençlik organizasyonu olan AIESEC’in Uluslararası Staj Değişim Programları sayesinde üniversite öğrencileri hem kültürel hem de profesyonel alanda kendilerini geliştirebiliyorlar.

  1948 yılında kurulmuş olan ve çalışmaları tamamıyla gönüllü üniversite öğrencileri tarafından yürütülen AIESEC’in düzenlemiş olduğu Uluslararası Staj Değişim Programı’na katılan öğrenciler yurtdışında AIESEC’in faaliyet gösterdiği 84 ülkeden birinde maaşlı stajlar yapabiliyorlar. Programa katılan öğrenciler bir yandan iyi bir kariyer için gerekli olan profesyonel iş tecrübesini kazanırken bir yandan da farklı kültürleri tanıma ve Türk kültürünü dünyaya tanıtma fırsatı buluyor. Ayrıca staja gitmeden önce AIESEC ve kendi alanlarında uzman kurumlar tarafından hazırlanan çeşitli süreçlerden geçen stajyer adayları böylelikle yurtdışında yaşayabilecekleri kültürel şok, uyum gibi bir takım sorunlara karşıda hazırlıklı hale geliyorlar.

   

  İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kocaeli, Eskişehir, Denizli, Antalya, Gaziantep illerinde ve Kuzey Kıbrıs’ta bulunan üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler, Elektrik – Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği gibi bölümlerinde okuyan öğrencilerinin ve yeni mezunlarının dahil olabileceği programa katılmak isteyenlerin 11 Kasım Pazar günü düzenlenecek Dış Staj Sınavı’na girmeleri gerekmekte.

   

  Ayrıntılı bilgiler www.aiesec.org.tr  adresinden öğrenilebilir.

  AIESEC Uluslararası Staj Değişim Programları, özgüven, rahatlık, girişkenlik, gibi kişisel özelliklerinizin ve yabancı dilinizin gelişilmesini sağlar.Hedeflediğiniz kariyer için gerekli olan profesyonel iş tecrübesini ve donanımı size kazandırır.

  AIESEC Nedir..?

  AIESEC, 1948 yılında kurulmuş ve şu anda 84 ülkede 20.000’i aşkın gönüllü üyesiyle çalışmalarını sürdüren, kar amacı gütmeyen, bağımsız, politika dışı dünyanın en büyük eğitim ve gençlik organizasyonudur.

  Toplumların gelişimine büyük etkisi olan iş dünyasına, doğru değer ve yaklaşımlara sahip yeni neslin liderlerini kazandıran AIESEC, düzenlediği staj değişim programlarıyla bir yandan üniversite öğrencilerinin ve yeni mezunların kişisel ve profesyonel gelişimlerine katkıda bulunurken, bir yandan da farklı kültürleri bir araya getirerek dünya barışına hizmet etmektedir.

  Vizyonumuz: Barışın korunması ve insan kaynağı potansiyelinin en verimli şekilde değerlendirilmesi

  Rolümüz: Bireyleri geliştirilmesi yoluyla, uluslararası işbirliği ve anlayışı geliştirerek toplumların gelişimine katkıda bulunmak.

  AIESEC Stajının Özellikleri

  -        Ekonomi, Finans, Pazarlama, İşletme, Muhasebe, İnsan Kaynakları, Bilişim Sistemleri, Endüstri Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği alanlarında 2 ay ile 1,5 yıl arasında değişen sürelerde staj yapabilme imkanı,

  -        84 ülkeden birinde, maaşlı, full-time stajlar,

  -        Staj hakkı kazanan kişilere, gitmek istedikleri ülkeler, staj yapmak istedikleri alanlar, staj süresi ve tarihleri konusunda geniş bir tercih şansı,

  Yurtdışında Staj Size Neler Kazandırıyor..?

  -        Kariyeriniz için gerekli olan uluslararası iş tecrübesi,

  -        Farklı bir ülke ve kültürde yaşamayı öğrenmek,

  -        Yabancı dil becerilerinin gelişimi,

  -        Özgüven, rahatlık, girişkenlik gibi kişisel özelliklerin gelişimi.

  Uluslararası Staj Değişim Programları

  Yönetim Stajları (Management Traineeships): AIESEC’in 1948 yılından beri yürüttüğü temel değişim programıdır. Bu program ile iktisadi ve idari bilimler ve dengi alanlarda okuyan öğrenciler yurtdışında staj yapma hakkı kazanırlar. Bu alanlarda pratik iş tecrübesi kazanma, uluslararası iş piyasasını tanıma, kişisel bilgi ve becerilerini geliştirme fırsatlarından yararlanırlar.

  Teknik Stajlar (Technical Traineeships): Bu program bilişim teknolojileri, endüstri mühendisliği ve elektrik-elektronik mühendisliğinde okuyan ya da yeni mezun kişiler için kendi uzman oldukları alanlarda staj yapma imkanını verir.

  GelişimStajları (Development Traineeships): Toplumsal gelişimi amaçlayan sosyal içerikli değişim programında öğrenciler gönüllü olarak sivil toplum kuruluşlarında, toplum gelişimi, çevre, çocuk ve kadın, bölgesel gelişim, sağlık hakları, girişimcilik alanlarında staj yapma fırsatı elde ederler.

  Bu Programlara Nasıl Katılabilirsiniz?

  İktisadi ve İdari Bilimler (İşletme, Ekonomi, Uluslararası İlişkiler), Endüstri, Elektrik-Elektronik, İşletme ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinde okuyan veya bu bölümlerden yeni mezun olmuş öğrenciler AIESEC programlarına katılabilirler.

  Programlara katılmak isteyen öğrenciler her yıl iki kere düzenlenen merkezi bir seçim aşamasından geçerler. Seçime girmek isteyen öğrencilerin bulundukları şehirdeki AIESEC şubesiyle ilişkiye geçerek kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Seçimle ilgili detaylar AIESEC şubelerinden alınabilir.

  Ayrıntılı Bilgi İçin:

  www.aiesec.org.tr

  AIESEC Adana: adana@aiesec.org.tr

  AIESEC Ankara: 0 (312) 213 9425 – ankara@aiesec.org.tr

  AIESEC Antalya: 0 (242) 226 0577 – antalya@aiesec.org.tr

  AIESEC Bursa: 0 (224) 223 8780 – bursa@aiesec.org.tr

  AIESEC Denizli: 0 (258) 213 4031 – denizli@aiesec.org.tr

  AIESEC Doğu Akdeniz: 0 (392) 630 1133 – aiesec@emu.edu.tr

  AIESEC Eskişehir: 0 (222) 220 2438 – eskisehir@aiesec.org.tr

  AIESEC Gaziantep: gaziantep@aiesec.org.tr

  AIESEC İstanbul: 0 (212) 293 0954 / 293 8836 – Istanbul@aiesec.org.tr

  AIESEC İzmir: 0 (232) 464 3888 – izmir@aiesec.org.tr

  AIESEC Kocaeli: 0 (262) 511 2983 – kocaeli@aiesec.org.tr

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı