Gündem Haberleri

  Uluslararası şahin mafyası

  Hürriyet Haber
  16.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'den son 30 yılda eroin kuryesi ve Arap şeyhlerinin eğlence kaynağı olarak kullanılmak üzere 100 bin şahinin kaçırıldığı söyleniyor. Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı yetkilileri, son yıllarda şahin kaçakçılığının Avrupa boyutunun öne çıktığını, bilim adamı kisvesinde Türkiye'ye gelen birtakım insanların özel kuluçka makineleriyle soyu tüm dünyada tehlike altında olan şahinlerin yumurtalarını kaçırdıklarını söylediler.

  NİSAN ayı yaklaşıyor. Kısa süre sonra altlarında Toyota, Mercedes, Nissan gibi dünyaca ünlü markaların son derece lüks cipleriyle Anadolu bozkırlarında görülecekler. Ellerinde dürbünler ve birtakım anlam veremediğiniz garip aletlerle, sizleri son derece kibar selamlayacaklar. Bazıları bilim adamı olduğunu, kuşları gözlemeye geldiğini söyleyecek. Oysa geçen yıl mart ayında Uğur Dündar'ın ‘‘Arena’’ programında belgelendiği gibi, şahin kaçakçılığı olağanüstü büyük boyutlarda. Soyları tüm dünyada tehlike altında olan şahinler, milyonlarca dolar kara paranın döndüğü bir yasadışı ticaretin korunmasız canlıları.

  MERKEZLERİ HALEP KENTİ

  Merkezi Kayseri'de bulunan Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nın tespitlerine göre son 30 yılda, Hatay ili Reyhanlı ilçesi Cilvegözü sınır kapısından Suriye'nin Halep kentine ve Avrupa'ya 100 bin şahin, yaklaşık 500 bin de yumurta kaçırıldı. 1993 yılında ‘‘Türkiye Uzunyayla Şahin Koruma Projesi’’ başlatan vakıf yetkilileri, İnterpol'un kırmızı listeyle aradığı birçok kaçakçının Türkiye'ye rahatlıkla girip çıktığını ve Türkiye doğasına büyük zarar verdiklerini söylediler. Proje Başkanı Mehmet Yakuter, yetkililerin bu konuya daha hassas yaklaşmalarını ve yasal düzenlemelerin yapılarak doğal zenginlikleri kaçırmanın Kaçakçılık Kanunu kapsamına alınmasını istedi. Mehmet Yakuter, kaçırılan şahinlerin yurtdışında olağanüstü fiyatlarla satıldığını, bir şahine 100 bin, 150 bin Alman Markı fiyat verildiğini söyledi. Yakuter, şu noktalara dikkat çekti:

  ‘‘Her yıl Toyota, Nissan ve Mercedes gibi son derece lüks otomobiller ile Arap Yarımadası'ndan Habur ve Cilvegözü sınır kapılarından ülkemize giriş yapan yabancı uyruklu kişilerin karargâhı Suriye'nin Halep kenti. Yalnızca 1993 yılında Kayseri Uzunyayla'da yaptığımız sayım neticesi 500 adet Mercedes, Toyota ve Nissan aracı belirledik. Şahinler, dünya uyuşturucu trafiğinin kaynağı olarak bilinen Pakistan, Afganistan ve Hindistan gibi ülkelerden Arap Yarımadası'na eroin kuryeliği için eğitiliyorlar. Bir şahin 500 grama kadar mal taşıyabiliyor.’’

  INTERPOL ARIYOR

  Mehmet Yakuter, İnterpol ile temasa geçerek kaçakçı sayılarını da tespit ettikleri belirtti. Buna göre İnterpol'de kayıtlı olan 44 kişilik bir şebeke, Türkiye'ye gelerek diplomat ve bilim adamı kisvesi altında kaçakçılık yapıyor. Şebekenin yurtdışında çalışan Türk vatandaşlarını taşeron olarak kullandığını belirten Mehmet yakuter, şunları söyledi:

  ‘‘1995 Mayısında Mehmet ve Kuddusi Avcıl kardeşler ile Türkiye'ye gelen Dr. Gerhant Broke'nin, Avcıl kardeşlere yumurta kaçırmasına yardım etmeleri karşılığında 17 bin Alman Markı verdiğini tespit ettik. Teknoljinin en son imkanlarını kullanan Avrupa şahin mafyası, yanlarında getirdikleri özel kuluçka makineleriyle ve havayolu taşımacılığı şahin yumurtalarını ülkemizden çıkarıyor. Almanya ve Avusturya'da bulunan hayvanat bahçelerinde 45 günlük kuluçka ve büyüme süresini tamamlayan şahinleri kendi üretimleri gibi göstererek 50 ile 100 bin Alman Markına satıyorlar. Alman uyruklu Dr. Gerhant Broke'un Avcıl kardeşlerle birlikte Mayıs 1995'te Kayseri'den şahin yumurtası çıkarmaya çalıştıklarını tespit eden vakfımız, o dönemde Kayseri Valisi olan, şimdi ise DYP Ankara Milletvekilliği yapan sayın Saffet Arıkan Bedük'e bizzat şifai olarak kaçakçılar hakkında bilgi verdi. Ama nedense

  bir şey yapılmadı.’’

  Arena yakalamıştı

  Uluslararası şahin mafyasınının maskesini geçen yıl ‘‘Arena’’ programı düşürmüştü. Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı ve güvenlik güçleriyle birlikte hareket eden Arena muhabiri Osman Sertoğlu, şebekenin Türkiye ayağı olan ve Reyhanlı'da yaşayan aşiret reisi Ahmet Şanverdi ve Ahmet Gezer'in evine bir baskın düzenledi. Arena muhabiri Sertoğlu, baskın öncesinde 13 gün boyunca şahinlere nasıl uyuşturucu taşıtıldığı konusundaki itirafları da gizli kamera ile tespit etti. Bu görüntüler, 13 Mart 1977 tarihinde yayımlanan Arena programında gösterildi. Bu arada Suriye'den gelen ve satılmak istenilen 2 adet şahine Türkiye Doğal Hayatı koruma Vakfı'nca el kondu. Şahinler uçakla İstanbul'a getirilerek Uğur Dündar ve ekibiyle birlikte doğaya salıverildi.

  Yasalar yetersiz

  Şahin kaçakçılarının türkiye'de cirit atmalarının nedeni, yasal boşluklar. Çünkü doğal zenginlikleri kaçırmak, olağanüstü bir suç değil. yakalanan kişiler, kaçakçılıkla suçlanmıyor, 3167 sayılı kara avcılığı kanununa göre yargılanıyorlar. Küçük bir tazminat ödeyen elini kolunu sallaya sallaya gidiyor.

  Şahinler, Araplar arasında bir statü simgesi. Ender bulunan türden ve iyi eğitilmiş bir şahin için, zengin araplar milyonlarca parayı bir çırpıda gözden çıkarıyor. Doğadaki doğal denge açısından son derece önemli olan şahinlerin sayısı ise hızla azalıyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı