Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Uluslararası okullara MEB'den denklik

  ANKA
  12 Ağustos 2009 - 11:21Son Güncelleme : 12 Ağustos 2009 - 11:21

  Milli Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği’nde değişiklik yapılarak uluslararası okullara da Bakanlık tarafından denklik verilmesi şansı tanındı.

  Milli Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelikte yapılan değişiklik ile uluslararası okul öğrencilerinin de denklik işlemlerinin yapılmasına yönetmelik kapsamına alındı.

  Yönetmelikte yapılan değişiklik ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden Gelen Öğrenciler başlıklı madde de “Türkiye Cumhuriyeti Tarafından Yurt Dışında Açılan Okullardan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden Gelen Öğrenciler” olarak değiştirildi.

  Buna göre, önceden KKTC'den gelen öğrencilere tanınan denklikten muaf tutulma hakkı Türkiye Cumhuriyeti tarafından yurt dışında açılan okullardan gelen öğrenciler için de geçerli olacak. Bu öğrencilerin Türkiye'deki merkezi sınavla ve yetenek sınavıyla öğrenci alan okullara kayıt-kabul ve nakilleri ise söz konusu okulların özel yönetmelik hükümlerine göre yapılacak. İlköğretim okullarında bir üst sınıfa sorumlu olarak geçtiği belirtilen öğrenciler, sorumluluktan muaf tutulacak.

  İNTERNET ORTAMINDA VERİLEN EĞİTİME DENKLİK

  Yönetmelikte “Büyükelçilikler Bünyesindeki Okullar ile Uluslar Arası Okullarda Okuyanların Denkliği” başlığı da Büyükelçilikler Bünyesindeki Okullar ile Uluslararası Okullar ve İnternet Ortamında Verilen Eğitim” oralar değiştirilerek internet eğitiminden alınan diplomalara da denklik verilmesi şansı doğdu. Yönetmelikte 12. maddeye, “Elektronik ortamda uzaktan eğitim yöntemiyle yapılan eğitim için verilen belgeler ile ülkemizde karşılığı bulunmayan meslekler için yapılan eğitimlere ilişkin alınan belgelerle ilgili denklik işlemi yapılmaz” fıkrası eklendi.

  Yönetmeliğe ayrıca “Hazırlık sınıfına kaydı yapıldıktan sonra yurt dışındaki dil kurslarına devam eden öğrenciler, aynı ders yılında yurda dönmeleri hâlinde hazırlık sınıfına devam ettirilir. Bu öğrencilerin başarılarının değerlendirilmesinde, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği hükümleri uygulanır” fıkrası eklendi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı