Gündem Haberleri

  Uluslararası Nazım Hikmet Sempozyumu

  Hürriyet Haber
  15.01.2002 - 11:54 | Son Güncelleme:

  Nazım Hikmet'in doğumunun 100'ncü yılı nedeniyle 25 ile 27 Ocak tarihleri arasında İstanbul'da Uluslararası Nazım Hikmet Sempozyumu düzenlenecek.

  Kültür Bakanı İstemihan Talay, bakanlık kaynaklarında, Nazım Hikmet`in resmi adının Nazım Hikmetoviç Warzonski olduğuna dair bilgiye rastlanmadığını bildirdi.  Talay, DYP Balıkesir Milletvekili İlhan Aytekin`in soru önergesine verdiği yanıtta, Nazım Hikmet`in doğumunun 100. yılı olan 2002`nin UNESCO tarafından bütün dünyada "Nazım Hikmet Yılı" olarak ilan edildiğini hatırlattı.

  Talay, Nazım Hikmet`in yaşadığı kentlerdeki evler, oteller, konuşma yaptığı salonlarla ilgili yerlerin görüntülerin yer aldığı serginin de Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından Ankara, İstanbul, İzmir, Sinop, Bursa ve Çankırı illerinde açılacağını belirtti
       
  UZUN METRAJLI FİLM SENARYO YARIŞMASI 

       
  Kültür Bakanlığı`nca bu yıl Nazım Hikmet konulu uzun metrajlı filmsenaryo yarışması düzenlemesinin planlandığını da bildiren Talay, şu bilgiyi verdi: "Ancak yarışmaya ilişkin çalışmalar halen devam etmekte olup, ilan edilmemiştir. Yarışmada dağıtılacak ödül miktarları henüz kesinlik kazanmamıştır. Bakanlığımız ödüller yönetmeliğine göre ödül miktarları her yıl Maliye Bakanlığı ile Kültür Bakanlığı tarafından birlikte tespit edilmektedir. Konuya ilişkin Maliye Bakanlığı`na görüşsorulmuş olup, gelen görüş doğrultusunda ödül miktarları netlik kazanacaktır. (Bakanlığımızca düşünülen toplam ödül miktarı 11 milyar liradır.) Yarışmanın taslak şartnamesinde, (Bakanlık dereceye giren senaryoları istediği takdirde film haline getirebilmek için gerekli girişimlerde bulunabilir) hükmü yer almaktadır. Ancak bu konu önümüzdeki yıl bütçe olanakları ölçüsünde değerlendirilecektir.``

  Bakan Talay, Kültür Bakanlığı Kütüphaneler Genel Müdürlüğü tarafından 25-27 Ocak 2002 tarihleri arasında İstanbul`da düzenlenecekUluslararası Nazım Hikmet Sempozyumu`nun hazırlık çalışmalarının sürdürüldüğünü, sözkonusu etkinliğin toplam maliyetinin 50 milyar lirayı bulacağını, bakanlığın katkısının ise 10 milyar lira olacağını belirtti.

  Nazım Hikmet`in şiirlerinden oluşan bir kitabın ingilizceye çevrilerek yayınlanmasının planladığını da ifade eden Talay, ``Nazım Hikmet`in doğumunun 100. yılı etkinlikleri kapsamında, Bakanlığımız Milli Kütüphane Başkanlığı tarafından Nazım Hikmet Bibliyografyası hazırlanmaktadır. 1000 adet basılması planlanan bibliyografyanın maliyeti 2 milyar lira olarak hesaplanmıştır`` dedi. 

  Rusya Federasyonu`nun Nazım Hikmet kitaplarından oluşan sergileri yıl boyunca Türkiye`nin çeşitli illerinde açacağını bildirdiğini de kaydeden Talay, ``Bakanlığımızdaki kaynaklarda, Nazım Hikmet`in resmi adının Nazım Hikmetoviç Warzonski olduğuna dair bilgiye rastlanmamıştır`` görüşüne yer verdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı