"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Uluslararası Meyve Suyu Kongresi’nden notlar

3-4 Eylül’de İstanbul’da gıda sektörü bakımından önemli bir toplantı yapıldı.

3. Uluslararası Meyve Suyu Kongresi, MEYED (Meyve Suyu Endüstrisi Derneği) tarafından düzenlenen organizasyonla sektörün önemli temsilcilerini ve uluslararası kuruluşları bir araya geldi.
Meyve suyu, alkolsüz içecekler ve nektar pazarıyla ilgili pek çok önemli konunun konuşulduğu zirvede Türkiye’nin global meyve suyu pazarı için güçlü bir potansiyeli olduğu da vurgulandı.
Organizasyona ev sahipliği yapan MEYED’in genel sekreteri Ebru Akdağ, Türkiye’nin global meyve suyu üretiminde çok önemli rol oynadığını ve gelecekte de oynayacağını söyledi. Ülkemizin mevsim şartları, coğrafi özellikler ve alandaki önemli yatırımlarıyla bu alanda gittikçe önem kazanacağına inandıklarını da sözlerine ekledi:

“Türkiye, coğrafi özellikleri, iklimi, tarım alanları nedeniyle en çok dikkat çeken ülkelerin başında yer alıyor. Ancak bu alanda istenen başarının sağlanabilmesi için herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor. Nedir başarının sırrı? Devlet tarım yapan üreticisini destekleyecek, sanayici yatırım yapacak, bilim dünyası da bu alanda araştırma yapacak. Bu dört grup arasında gerçekleşecek işbirliğiyle verimli projeler gerçekleştirilebilecek.”

PEKMEZLİ TAVA KÜNEFESİ

Dilpeyniri kurşun kalemden daha ince dilimler halinde tel tel ayrılır. 20-25 santim çapındaki bir teflon tava hazır bekletilir.
Tel kadayıf didiklenip parçalanarak açılır. Üzerine sıvıyağ ve eritilip ılıtılmış yağ gezdirilip elle köfte yoğrulur gibi iyice yoğrulup yağ kadayıfa yedirilir.
Tava 2 yemek kaşığı sıvıyağla yağlanıp pekmez kaşıkla tavaya yayılır. Üzerine kadayıfın yarısı bastırılarak 1 parmak kalınlığında yayılır. Üstüne dil peyniri yerleştirilir. Ayrılan kadayıf üzerine bastırılarak serilir.
Tava orta ısılı ateşe oturtulup çevrilerek alt tarafı kızartılır. Bir tepsi yardımıyla ters düz edilip diğer tarafı da kızartılır. Kadayıf ılık hale gelince soğuk şerbet ilave edilir.
Şerbetin hazırlanması için su, toz şeker ve limon suyu bir tencereye aktarılıp arada sırada karıştırılarak kaynamaya bırakılır. Kaynamaya başladıktan 5 dakika sonra ocaktan alınır. Soğuduktan sonra tatlının üzerine gezdirilir.
Tatlı şerbetini çektikten sonra dilimlenerek servis tabağına alınır. Üzerine ceviz içi serpiştirilir. Dondurma veya kaymak da konulabilir.

Malzeme listesi

-300 gr çiğ tel kadayıf
-1 paket dilpeyniri
-1 çay bardağı sıvıyağ + 2 yemek kaşığı sıvıyağ
-25-30 gr bitkisel margarin veya tereyağı
-2 yemek kaşığı üzüm pekmezi
-Ayrıca; 1 su bardağı iri çekilmiş ceviz içi
Şerbeti için;
-3 su bardağı su
-2 su bardağı toz şeker
-Yarım limonun suyu

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI