TRABZON HABERLERİ

Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali başladı

DHA
02.05.2017 - 16:59Son Güncelleme :
DHA

Tolga SAĞLAM/TRABZON, (DHA) -  TRABZON'da bu yıl 18’incisi düzenlenen Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali, Atatürk Alanı'nda düzenlenen açılışı töreni ile başladı.
Trabzon Devlet Tiyatrosu’nun organizasyonunda 2-20 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen  festivalde Litvanya, Kazakistan, Rusya, Ukrayna, İspanya, Romanya ve Bosna Hersek'ten 8, Türkiye'den ise bir grup, 2 farklı sahnede 21 oyun sahneleyecek. Festivalin Meydan Parkı'nda yapılan açılış törenine Trabzon Vali Vekili Şükrü Kara, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik, Devlet Tiyatroları Sanattan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erdal Küçükkömürcü, Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürü Uğur Keleş ile çok sayıda vatandaş katıldı. Atatürk Anıtı’na çelen sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.
KARA: TRABZON TARİHİ BİR KENT
Trabzon'un tarihi bir kent olduğuna işaret eden Trabzon Vali Vekil Şükrü Kara, “Trabzon tarihi mirasın zengin olduğu ve ülke birlik ve beraberliğiyle çimento olan illerimizden biri. Elimizdeki malzemeyi, geçmişten ecdat yadigarı olan değerlerimizi kültürümüzle, sanatımızla ne kadar işleyebiliyorsak, bu çimentoyu daha iyi bir şekilde kullanma cihetine gidiyoruz demektir. Bu vesileyle programımızı sürekli hale getirerek bize 18’inci seneyi yaşatanlara huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Devletimiz, Cumhuriyetimiz bir kültür devletidir. Ulusal kültürümüzü, milli kültürümüzü işlemeli ve yeni nesillere birlikte yaşamanın ve dayanışarak, büyüyerek gelişmenin yollarını göstermeliyiz. Bunun yolu sanattan geçiyor. Bir kültür şehri, bir kültürel mirasının ecdattan devralındığı tarihi bir kent. Bu kentin değerlerini, geçmişten bize gelen bütün değerlerini işlemeliyiz” dedi.
KÜÇÜKKÖMÜRCÜ: TİYATRO SEVGİ KÖPRÜSÜDÜR
Sanatın önemine vurgu yapan Devlet Tiyatroları Sanattan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erdal Küçükkömürcü ise, tiyatronun bir sevgi köprüsü olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:
“Sanat, saygı ve sevginin yücelmesine çağlar boyunca hizmet etti. Ne salt bir oyundur tiyatro, ne salt bir eğlence. Tiyatro, zamanı, mekanı, sınırları aşan bir sevgi köprüsüdür. Bizler de Devlet Tiyatrosu olarak, tiyatro sanatının bu gücü ile sahnelerimizi başka uluslara açtık. Karadeniz'in maviliğinin coşkusu ve Karadeniz insanının kucaklayıcı yapısının gücünü de arkamıza alarak her yıl Trabzon Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali'ni gerçekleştiriyoruz. Dünyanın çeşitli yerlerinden değerli sanatçıları Trabzon'da ağırlamanın sorumluluğunu yüreklerimizle hissediyoruz.”
KELEŞ: OYUNLARA GÖSTERİLEN İLGİNİN GURUR MADALYONUNU TAŞIYORUZ
Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali’nin bu yıl 18'incisini düzenlediklerini belirten Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürü Uğur Keleş de şunları söyledi:
“Trabzon Devlet Tiyatrosu duruşu ile sadece dünya ülkeleri ve tiyatro arasında bir köprü vazifesiyle kalmayıp, tiyatro bayrağını göndere çekerek sanatın aydınlığıyla dünya barışına ciddi bir katkı sunmaktadır. Şehrin 18’inci Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivaline duyduğu heyecanı ve oyunlara gösterdiği ilgiyi gurur madalyonu olarak taşıyoruz. Festivalimizin halkımıza ve ülkemiz aracılığıyla dünyaya hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”
Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da festivale katılanlara ve ilgi gösteren vatandaşların yanı sıra destek veren herkese teşekkür etti. Halk oyunları gösterileriyle devam eden program, belediye bando ekibinin eşliğinde Atatürk Alanı'ndan Trabzon Devlet Tiyatrosu binasının önüne kadar gerçekleştirilen yürüyüşle son buldu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Trabzon haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Trabzon ilinden Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Mayıs 2017 tarihinde saat 16 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali başladı haberi güncellenecektir.

  TRABZON NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Kasım 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:18
  • Guneş
   07:02
  • Öğle
   12:17
  • İkindi
   14:52
  • Akşam
   17:10
  • Yatsı
   18:43
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı