Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Uluslararası evlat edinme sözleşmesi yürürlükte

  Hürriyet Haber
  19 Nisan 2004 - 14:11Son Güncelleme : 19 Nisan 2004 - 14:11

  Yabancı ülkelerden evlat edinebilmeyi ya da yabancıların Türkiye'den evlatlık alabilmesine olanak sağlayan uluslararası sözleşme yürürlüğe girdi.

  "Çocukların Korunması ve Ülkelerarası Evlat Edinme Konusunda İşbirliği"ne ilişkin uluslararası sözleşmenin onaylanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

  Sözleşme, ülkelerarası evlat edinmelerin, çocuğun yüksek yararlarına ve uluslararası hukukun ona tanıdığı temel haklara uyularak yapılması için koruyucu tedbirler ile bu önlemlere uyulmasını sağlamak, böylece çocukların kaçırılmasını, satımını ve ticaretini önlemek için imzalayan devletler arasında işbirliği sistemi kurulmasını amaçlıyor.

  Sözleşmeye göre; bir başka ülkede bulunan çocuğu evlat edinmeyi isteyenler, kendi ülkelerinde oluşturulacak merkezi makama başvuracak. Çocuğun ülkesinde bulunan merkezi makam ise evlat edinilmeye uygun olduğuna kanat getirirse, çocuğun kimliği, evlat edinilmeye uygunluğu hakkında, etnik, dini ve kültürel geçmişini içeren raporu hazırlayarak kabul edecek devlete gönderecek.

  Sözleşmenin öngördüğü evlat edinmeler kabul eden devletin yetkili makamlarınca evlat edinecek olan ebeveynin evlat edinme vasıflarına sahip olması halinde gerçekleştirilecek.

  Evlat edinen çocuk hem doğduğu ülkesindeki hem de evlat edindiği ülkede, evlat edinmeden doğan haklardan aynen yararlanacak.

  Hiç kimse ülkelerarası bir evlat edinme ile ilgili bir faaliyetten dolayı haksız maddi veya diğer kazanç elde edemeyecek, evlat edinmeye katılmış olan kişiler sadece makul mesleki ücretlerini içeren masraf ve harcamalar talep edebilecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı