SİVAS HABERLERİ

Uluslararası Eğitim Teknolojileri Sempozyumu düzenlendi

DHA
27.10.2017 - 17:49Son Güncelleme :
DHA

SİVAS, (DHA)- SİVAS'ta Uluslararası Eğitim Teknolojileri Sempozyumu düzenlendi. 
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ve Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) işbirliğinde bir otelde gerçekleştirilen sempozyuma MEB Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, YEĞİTEK Genel Müdürü Bilal Tırnakçı, CÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, MEB İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Eyüp Tanyıldız ve Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy ile yurt içi ve yurt dışından akademisyen ve eğitimciler ile çok sayıda davetli katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda daha sonra MEB Fatih Projesi ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ve bakanlık projelerini anlatan tanıtım filmi gösterime sunuldu. Tanıtım filminin ardından konuşan YEĞİTEK Genel Müdürü Bilal Tırnakçı, Uluslararası Eğitim Teknolojileri Sempozyumunun kapsam ve hedefleri hakkında açıklamalarda bulundu.
Milli Eğitim Bakanlığı olarak geleceğin inşasında rol alacak yeni neslin teknolojiyi en etkili şekilde kullanabilecek bilgi ve beceriye sahip bireyler olarak yetiştirmeyi hedeflediklerini belirten Tırnakçı, "Eğitiminden sorumlu olduğumuz nesil teknolojik bir çağda şekil almakta ve sosyalleşmekte. Yeni neslin bulunduğu ortama uyum sağlaması, çağı yakalaması hatta çağın bir adım öne geçebilmesi için gerekli olan becerileri onlara kazandırmak adına eğitim ve teknoloji arasındaki ilişkinin her geçen gün güçlendirilmesi ve güncellenmesi gerekiyor. Bakanlık olarak teknolojiye yatırım yapıyoruz. Sınıflara akıllı tahtalar koyuyoruz, öğrencilerimize tabletler, taşınabilir bilgisayarlar veriyoruz. Altyapı kuruyoruz, internet veriyoruz. Bunları geleceğin neslini yetiştirmek için yapıyoruz" dedi.
CÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız ise Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde gerçekleştirdikleri bu çalışmanın çok önemli olduğunu belirterek, "Günümüzde teknoloji oldukça hızlı ilerliyor. Milli Eğitim Bakanlığımız da bu konuda önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Fatih Projesi de bunlardan birisi. Eğitim dünyanın, nesillerimizin geleceği. Biz ancak eğitimle ve eğitimli bir toplumla dünyayı inşa edebiliriz. Bu gelişmelere ayak uyduramayanlar da geride kalırlar. Biz de eğitim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ederek, bu konuda gereken çalışmaları yapmaya gayret ediyoruz. O nedenle bu sempozyumun çok önemli olduğunu düşünüyorum" dedi.
MEB Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük ise "Milli Eğitim Bakanlığı büyük bir aile. 1 milyon öğretmen, 17,5 milyon öğrencimizle eğitim öğretimimize bu yıl da başlamış olduk. MEB’in bu eğitim-öğretim yılındaki önüne koymuş olduğu hedef müfredatın yenilenmesi ve öğretmen yeterlilikleri üzerine. Siz eğitimdeki fiziki ortamları ne kadar iyi hale getirirseniz getirin öğretmenin ihmal edildiği bir sistemde başarıyı yakalayabilmeniz mümkün değildir. Çünkü öğretmen uygulayıcıdır. Mutfakta o vardır, siz öğretmenin bertaraf edildiği, ihmal edildiği en iyi sistemi yapmış olsanız bile eğer öğretmen ona sahip çıkmazsa aidiyet duygusunu taşımazsa başarılı olabilmeniz mümkün değil. Bu yüzden dünyanın her yerinde eğitime yapılan yatırımların yüzde 40’ını öğretmene yaparlar" diye konuştu.
Açılış konuşmalarının ardından Ankara Üniversitesinden Prof. Dr. Hafize Keser’in moderatörlüğünde 'Eğitim Teknolojilerine İlişkin Uygulamalardaki Yönelimler' konulu panel gerçekleştirildi. Panele Hacettepe Üniversitesinden Prof. Dr. Arif Altun, YEĞİTEK Eğitim Bilişim Sistemleri Daire Başkanı Gültekin Kekeçoğlu ve Milli Eğitim Şube Müdürü Fahrettin Bülbül de konuşmacı olarak katıldı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Sivas haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Sivas haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Uluslararası Eğitim Teknolojileri Sempozyumu düzenlendi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

SİVAS NAMAZ VAKİTLERİ

14 Mart 2018, Çarşamba
 • İmsak
  05:16
 • Guneş
  06:39
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  16:06
 • Akşam
  18:44
 • Yatsı
  20:01
Sayfa Başı