ERZURUM HABERLERİ

"Uluslararası Buz Tırmanış Festivali"ne doğru

AA / Ayşe Yıldız
17.01.2015 - 14:38Son Güncelleme : 17.01.2015 - 14:39

- Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen buz tırmanış festivalinde 18 ülkeden 176 dağcı, boyları 20 ila 130 metre arasında değişen 8 şelaleye tırmanacak - ATAK Arama Kurtarma Derneği Başkanı Bayram: "Bu festival, Türkiye'de dağcılığın yönünü komple değiştirecek. Bu sayede, burada dünya şampiyonası seviyesinde bir dağcılık aktivitesi yapılabilecek"

YEREL HABERLER ERZURUM

AA / Ayşe Yıldız

ERZURUM (AA) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "Uluslararası Buz Tırmanış Festivali", 18 ülkeden 176 dağcının katılımıyla başlayacak.

Uzundere ve Tortum ilçelerinde gerçekleştirilecek festival kapsamında, kışın soğuk hava nedeniyle donan 22 şelaleden 8'ine tırmanış yapılacak.

Festivale, aralarında Amerika, Çin, Rusya, İsviçre, Romanya ve Moğolistan'ın da bulunduğu 17 ülkeden 26 dağcı ile Türkiye'nin birçok ilinden 150 sporcu katılacak.

Uzundere ilçesinde çadırlar kurularak, oluşturulacak ana kampta konaklayacak olan sporcular, 21-25 Ocak'ta boyları 20 ila 130 metre arasında değişen 8 şelaleye tırmanacak.

ATAK Arama Kurtarma Derneği Başkanı Çetin Bayram, AA muhabirine yaptığı açıklamada, o bölgede sadece kışın oluşan 22 irili ufaklı şelale olduğunu belirterek, en uzun şelalenin 130 metre civarında olduğunu söyledi.

Gündüz erime, gece de ani soğuma nedeniyle suyun donarak, kalınlaştığını ve tırmanış için ideal duruma geldiğine dikkati çeken Bayram, şelalelerde tırmanış festivali yapacaklarını, şu ana kadar da 22 donmuş şelale tespit ettiklerini kaydetti.

Festivale, 17 ülkeden 26 yabancı dağcının da katılacağını anlatan Bayram, "Türkiye'den de hemen her ilden yaklaşık 150 dağcı katılacak. Faaliyetin tamamı Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıyor. Tırmanışlar Uzundere ve Tortum'da yapılacak. Ana kamp merkezimiz Uzundere'de olacak. Uzundere merkezde toplanıp, ana merkezde çadırlar kurup, konaklayacağız. Sabahları kalkıp, aynı anda farklı şelalelere tırmanışlar yapılacak. Bunlar katılımcıların seviyelerine, tırmanış tecrübelerine göre belirlenecek. Yabancılar çok tecrübeli olanlar, profesyoneller sert yerlerde tırmanacak."

- "Festival, dünya şampiyonasının kapısı olacak"

Bayram, bu denli uluslararası boyutta buz tırmanma etkinliğinin Türkiye'de ilk kez yapıldığını vurgulayarak, Türk ve yabancı dağcılarla tırmanış yapacaklarını söyledi.

Türkiye'deki elit anlamda dağcılık yapan sporcuların, buz tırmanmaya büyük katkısının olduğunun altını çizen Bayram, şöyle devam etti:

"Uluslararası bir boyuta taşında. Dünya Dağcılık Federasyonu Türkiye'de, cumhuriyet tarihi boyunca ilk defa uluslararası bir aktiviteyi kendi faaliyet takvimine aldı, resmi internet sitesinden Erzurum'daki buz tırmanma festivalini duyurdu. İlk defa böyle bir başarı elde ettik. Bu önümüzdeki yıl dünya şampiyonasının kapısı olacak. Üniversitedeki buz tırmanma duvarı tarihinde ilk defa kullanılacak. Hedefimiz bu. Bu festival, Türkiye'de dağcılığın yönünü komple değiştirecek, burada dünya şampiyonası seviyesinde bir dağcılık aktivitesi yapılabilecek."

Milli dağcı Tunç Fındık da şelale tırmanmanın Türkiye'de nadiren yapılabilen bir spor türü olduğunu vurgulayarak, buna sportif buz tırmanışı olarak tanım getirmenin daha doğru olacağını ifade etti.

Buz tırmanışının geniş bir alana yayıldığına dikkati çeken Fındık, donmuş şelale tırmanışlarının apayrı bir spor dalı olduğunu ve kendi içerisinde yarışmaları olan, Avrupa'da oldukça önemli ve uluslararası yarışmalar düzenlenen bir spor dalı olduğunu vurguladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden "Uluslararası Buz Tırmanış Festivali"ne doğru hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Ocak 2015 tarihinde saat 14 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Uluslararası Buz Tırmanış Festivali"ne doğru haberi güncellenecektir.

  ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:19
  • Guneş
   05:59
  • Öğle
   12:17
  • İkindi
   15:40
  • Akşam
   18:15
  • Yatsı
   19:41
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı