ANTALYA HABERLERİ

Uluslararası Biyogaz ve Kompost Çalıştayı

AA / Hatice Özdemir
05.12.2014 - 14:41Son Güncelleme :

- Ziraat Mühendisleri Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Güngör: - "Türkiye'nin enerji üretimi durumuna, yeterli enerji kaynakları ile arz arasındaki büyük fark, yıllık 50 milyar doları aşan enerji ithalatı açısından bakarsak tarımsal atıkların enerji üretim kaynağı olarak değeri daha iyi anlaşılabilmektedir"

AA / Hatice Özdemir

ANTALYA (AA) - Ziraat Mühendisleri Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Özden Güngör, Türkiye'nin enerji üretimine, enerji kaynakları ve enerji ithalatı açısından bakıldığında tarımsal atıkların enerji üretim kaynağı olarak değerlendirilmesinin son derece önemli olduğunu söyledi.

Akdeniz Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Almanya Hohenheim Üniversitesi ve Ziraat Mühendisleri Odası işbirliğinde düzenlenen "Uluslararası Biyogaz ve Kompost Çalıştayı" Konyaaltı ilçesindeki bir otelde başladı.

Güngör, çalıştayda yaptığı konuşmada, tarım sektöründeki atıkların biyogaz üretimi açısından önemli olduğuna işaret etti. Atıklardan enerji üretimine yönelik çalışmalara daha fazla ağırlık verilmesi gerektiğini vurgulayan Güngör, "Türkiye'nin enerji üretimi durumuna, yeterli enerji kaynakları ile arz arasındaki büyük fark, yıllık 50 milyar doları aşan enerji ithalatı açısından bakarsak tarımsal atıkların enerji üretim kaynağı olarak değeri daha iyi anlaşılabilmektedir" dedi.

Güngör, tarımsal atıkların enerjiye dönüştürülmesiyle enerji maliyetinin düşürülmesi, istihdam yaratma, bölge kaynaklarının korunması, yaratılan maddi kaynağın bölgede kalması gibi avantajları beraberinde getirdiğini belirtti.

- "Atıklar kontrolsüz şekilde doğaya yayılıyor"

Tarımsal atıkların çevre kirliliğine de neden olduğuna değinen Özden Güngör, düzenli depolama alanları olmayan bölgelerde atıkların kontrolsüz şekilde doğaya yayıldığını bildirdi. Atıkların düzenli depolanması sağlanarak mineralize olduktan sonra organik gübre şeklinde kullanılmasının kirliliği önlemeye yardımcı olacağına dikkati çeken Güngör, hayvan gübrelerinde de aynı uygulamanın yapılması gerektiğini anlattı.

Güngör, Türkiye'de son yıllarda biyogaz tesislerinin geliştiğini ancak tarımsal işletmelerde kurulan biyogaz tesisi sayısının yeterli olmadığını aktardı.

- "Biyogazın önemi artıyor"

Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Akıncı da sanayi toplumlarının en önemli kaynağını enerjinin oluşturduğunu söyledi. Enerjide petrol, linyit gibi kaynakların sınırlı olduğuna işaret eden Akıncı, bu doğrultuda alternatif enerji üretim sistemlerine ihtiyaç olduğunu kaydetti. Akıncı, bu açıdan biyogazın öneminin her geçen gün arttığını belirtti.

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Yaldız, çalıştayda Almanya ve Türkiye'deki biyogaz ve kompost üretim sektörünün değerlendirileceğini söyledi.

Yarın sona erecek çalıştayda, yerel yönetimler ve özel sektör kuruluşlarının temsilcileri biyogaz ve kompost teknolojileri hakkında sunumlar yapacak.

Öte yandan çalıştayda, tercüman bulunmamasına rağmen sunucunun İngilizce, konuşmacıların ise Türkçe konuşması dikkati çekti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Uluslararası Biyogaz ve Kompost Çalıştayı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:53
  • Guneş
   07:32
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   15:36
  • Akşam
   17:54
  • Yatsı
   19:21
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı