Gündem Haberleri

  Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu İran'ı görüşüyor

  VİYANA (A.A)
  02.02.2006 - 13:04 | Son Güncelleme:

  Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Yönetim Kurulu, İran'ın nükleer programına ilişkin gelişmeleri görüşmek üzere Viyana'da bugün olağanüstü toplandı.

  UAEK yönetim kurulu üyesi 35 ülke temsilcisinin, bugün başlayan olağanüstü toplantıda, AB'nin üç büyükleri Almanya, Fransa ve İngiltere ile ABD'nin ortaklaşa sundukları ve “İran'ın nükleer dosyasının UAEK Başkanı Muhammed El Baradei tarafından BM Güvenlik Konseyi'ne havale edilmesini” öngören karar tasarısını oylamaları bekleniyor.

  Basına kapalı başlayan toplantının bu sabahki oturumunda, “İran ile karar tasarısı sahibi AB üçlüsü ve ABD'nin karşılıklı konumlarını anlatacaklarını” belirten diplomatik kaynaklar, “Karar tasarısına ilişkin oylamanın yarınki oturuma erteleneceğini” belirtiyorlar.

  İran ile AB üçlüsü Almanya, Fransa ve İngiltere ile uzun süredir devam etmekte olan görüşmelerin, İran'ın nükleer tesislerinde uranyum zenginleştirme faaliyetlerine başlaması üzerine geçen yıl aralık ayında kesilmesiyle başlayan kriz, UAEK yönetim kurulunun bugün başlayan toplantısıyla aşılmaya çalışılıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı